HomePOLSKA

Policja o trwającej akcji “Znicz”: Nie spada liczba kierowców siadających za kółkiem po alkoholu

Policja o trwającej akcji “Znicz”: Nie spada liczba kierowców siadających za kółkiem po alkoholu

Podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wyraził niepokój dotyczący liczby kierowców, którzy siadają za kółkiem po alkoholu. W TVP Info podsumował pierwsze dwa dni trwającej policyjnej akcji “Znicz”.

Podkreślił, że mimo apeli o rozwagę, na drogach wciąż ginie wiele osób. Poinformował, że doszło do 141 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 185 zostało rannych. “To są złe wyniki” – ocenił przedstawiciel policji, dodając, że są to jednak dobre rezultaty w porównaniu do zeszłego roku. Teraz w pierwszych dwóch dniach policyjnej akcji związanej z uroczystością Wszystkich Świętych, zginęło o 14 osób mniej, o 51 mniej było wypadków, mniej także było rannych – o 45 osób. “Nie oczekiwaliśmy, że będzie aż tak dobrze” – mówił Radosław Kobryś.

Wyraził natomiast zaniepokojenie wynikami kontroli trzeźwości kierowców, mimo, że – jak mówił – pierwszy dzień akcji “Znicz” napawał pod tym względem optymizmem.

“Wczoraj Polacy “nadrobili”” – powiedział gość TVP Info. Poinformował, że wprawdzie liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców jest niższa niż rok temu – wynosi 485 – jednak różnica jest niewielka. W ubiegłym roku w tym czasie policja zatrzymała 508 osób na gazie. “Właściwie to jest constans, a dane ciągle wpływają. Obawiamy się tego co będzie dalej” – podkreślił Radosław Kobryś. Wyraził nadzieję, że “Polacy będą już teraz tylko odpoczywać i myśleć o bezpiecznym powrocie do domu”.

W pierwszych dwóch dniach akcji “Znicz” zagrożenie stwarzali także piraci drogowi. Jak mówił Radosław Kobryś, do akcji pościgowych za nimi wyjeżdżali funkcjonariusze specjalnej policyjnej grupy Speed. “Świetnie, że te grupy są, one są naprawdę skuteczne, ale nie polecamy ich usług – nam zależy na tym, aby wypadków było mniej” – podkreślił gość TVP Info.

Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało wczoraj ponad 6 400 tysięcy policjantów ruchu drogowego. “Ta liczba nigdy aż taka nie była” – zaznaczył Radosław Kobryś.
Akcja “Znicz” trwa od czwartku, zakończy się jutro wieczorem.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info & wcześn./jl/sk

COMMENTS