HomePOLSKA

Policja apeluje: “Nie zostawiaj dziecka ani zwierzęcia w samochodzie podczas upałów”

Policja apeluje: “Nie zostawiaj dziecka ani zwierzęcia w samochodzie podczas upałów”

Samochód pozostawiony nawet w cieniu ale przy działaniu wysokiej temperatury powietrza nagrzewa się i zamienia się w istne terrarium w kilka minut. – Nie zostawiaj w samochodzie dziecka, osoby starszej, zwierzaka – nikogo! Takie zachowanie może doprowadzić do tragedii – apeluje policja.

Każdy rodzic, opiekun powinien pamiętać, że pozostawienie dziecka w samochodzie podczas gdy sami robią zakupy może zakończyć się dla ich dziecka poważnym uszkodzeniem organów wewnętrznych lub śmiercią a dla nich postępowaniem karnym. Jeśli przybyli na miejsce zgłoszenia policjanci stwierdzą, że doszło do stworzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka zostanie postawiony zarzut popełnienia przestępstwa. Podstawowym zadaniem rodzica i osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa, a pozostawianie dziecka w zamkniętym pojeździe, zwłaszcza w dni upalne jest rażącym zaniedbaniem i sprowadzeniem zagrożenia dla malucha.

 

W upalne dni samochód bardzo szybko się nagrzewa, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 30 stopni Celsjusza to w pojeździe jest ona znacznie wyższa i szybko może dojść do tragedii jeśli w takim samochodzie zostawimy np. śpiące w foteliku dziecko. Rodzicu pamiętaj, że w kilka minut, w takich warunkach, temperatura ciała dziecka rośnie i narządy wewnętrzne przestają prawidłowo pracować, co może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Jeśli widzisz dziecko zamknięte w samochodzie na parkingu nie wolno zwlekać, należy szybko interweniować i powiadomić Policję oraz pogotowie. Jeśli widzimy, że dziecko słabnie należy wybić szybę w samochodzie, w tej sytuacji życie dziecka jest wartością najważniejszą i należy je ratować.

 

Osobie która narazi dziecko na utratę życia lub zdrowia zgodnie z artykułem 160 Kodeksu Karnego grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Prosimy także o interwencje, jeśli zauważona zostanie osoba dorosła śpiąca lub nie dająca oznak życia w pojeździe w upalne dni. Być może jest to osoba, która zasłabła w skutek upałów albo osoba nietrzeźwa i może potrzebować pomocy medycznej. Podobnie wygląda sprawa w przypadku pozostawienia w aucie zwierzęcia. Właściciel pupila wówczas powinien liczyć się także z odpowiedzialnością karną za znęcanie się nad zwierzęciem. Zwierzę pozostawione w zamkniętym, nagrzanym pojeździe narażone jest na śmierć w męczarniach.

 

W kilka minut samochód pozostawiony na słońcu nagrzewa się, a temperatura wewnątrz pojazdu znacznie przewyższa tę na zewnątrz. Uchylenie szyby w oknach nie wystarczy, brak cyrkulacji powietrza utrudnia oddychanie. Jeśli zauważymy zamknięte w samochodzie zwierzę należy wezwać Policję. Kiedy Policja stwierdzi, że zwierzę jest konające w pierwszej kolejności wybiją szybę by ratować życie zwierzęcia. Osoba, która w ten sposób pozostawiła swojego pupila w samochodzie odpowie karnie za znęcanie się nad zwierzętami i może otrzymać karę pozbawienia wolności do lat 3.

 

aip

COMMENTS