HomePILNE

Poleci głowa Schetyny? 8 czerwca Rada Krajowa PO, która ma rozliczyć wynik wyborczy

Poleci głowa Schetyny? 8 czerwca Rada Krajowa PO, która ma rozliczyć wynik wyborczy

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zbierze się 8 czerwca – zapowiedział w radiowej Trójce jej szef, Grzegorz Schetyna. Ma ona rozliczyć wynik wyborczy. Lider PO zapowiedział, że nie przedstawi na niej wniosku o wotum zaufania dla siebie po przegranych wyborach do europarlamentu.

Grzegorz Schetyna argumentował, że poddawanie takiego wniosku pod głosowanie byłoby “szaleństwem” i zakończyłoby się zwycięstwem PiS-u na jesieni. Jak tłumaczył, rozpoczęcie procesu wyboru nowego przewodniczącego teraz oznaczałoby, że ten proces zakończyłby się tuż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Na Radzie Krajowej ma być zweryfikowane między innymi zaangażowanie kandydatów w ostatnie wybory. Grzegorz Schetyna mówił, że mniejsze było ono w dużych miastach i wśród tych polityków, którzy startowali z niższych miejsc na listach.
Lider PO zapowiedział, że w wyborach parlamentarnych będzie chciał utworzyć wspólny komitet sił opozycyjnych. Ma on przypominać startującą w eurowyborach Koalicję Europejską, ale w szerszej formule. Jak mówił, w tej sprawie nie ma alternatywy. Grzegorz Schetyna zapowiedział, że swoją propozycję będzie kierował także do Wiosny.
W niedzielnych wyborach do europarlamentu Koalicja Europejska uzyskała 22 mandaty i przegrała z PiS-em, który będzie reprezentować 27 europosłów, w tym Dominik Tarczyński, który nie obejmie funkcji do końca procesu brexitu. Ten skład uzupełni 3 eurodeputowanych Wiosny.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Trójka/to/wk

COMMENTS