5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Polak wspomina profesora Stephena Hawkinga

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Brytyjski naukowiec Stephen Hawking zmarł w wieku 76 lat. Był astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Jeden z polskich naukowców, profesor Maciej Dunajski przez wiele lat był jednym z najbliższych współpracowników światowej sławy naukowca. Od 15 lat prowadzili badania w tej samej grupie na Uniwersytecie Cambridge.

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Maciej Dunajski z Hawkingiem widzieli się przy okazji wspólnej pracy, na seminariach. Choć komunikacja była utrudniona, Dunajskiemu udawało się porozumiewać z brytyjskim naukowcem, głównie za pomocą komputera.

Polak przypomniał najważniejsze odkrycia brytyjskiego naukowca. Hawking w latach 60-tych opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności. Ale zdaniem profesora Dunajskiego późniejsze odkrycie było prawdziwą rewolucją naukową.

„W latach 70-tych, sam i jako pierwszy, pokazał na gruncie kwantowej grawitacji, że „czarne dziury” nie są tak naprawdę czarne, tylko promieniują” – powiedział Dunajski. Wyjaśnił, że promieniowanie na cześć odkrywcy nazwano „promieniowaniem Hawkinga”. Jego obecność oznacza, że w przyszłości czarne dziury wyparują.

Stephen Hawking wraz ze swoją grupą badawczą w Cambridge dalej szukał odpowiedzi na pytanie co dzieje się z informacją, która wpada do tak zwanej „czarnej dziury”. Z tym pytaniem zostawił swoich współpracowników. Profesor Maciej Dunajski mówi, że Hawking ma też szczególne zasługi w popularyzacji nauki. Wyjaśnił, że ludzie, którzy wcześniej nie interesowali się na co dzień nauką, dzięki Hawkingowi zaczęli rozmawiać o czarnych dziurach, supersymetrii i wyższych wymiarach. Dodał, że dzięki popularności brytyjskiego naukowca w mediach, świadomość nauki była większa.
Profesor Dunajski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Stephena Hawkinga wspomina jako człowieka z jednej strony bardzo cierpiącego fizycznie, którego kontakt ze światem zewnętrznym był dość ograniczony, z drugiej strony jako człowieka o niezwykle lotnym umyśle i niespotykanym poczuciu humoru. „Na każde trzy zdania, które napisał lub powiedział, jedno było dowcipem” – zaznaczył Polak.

Stephen Hawking zmarł w… Światowym Dniu Liczby Pi. Jak mówi Maciej Dunajski, brytyjski naukowiec w ten sposób nie rozstał się do końca ze swoim poczuciem humoru.
IAR/kj/jj/pg/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520