HomePOLSKA

Polak Węgier dwa bratanki… Obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej

Polak Węgier dwa bratanki… Obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej

Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali w Kielcach o energetyce, obronności i zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Andrzej Duda i Janos Ader odwiedzili województwo świętokrzyskie z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wizyta węgierskiej delegacji ma trzy wymiary – symboliczny, polityczny i społeczny. 

Takie też były główne tematy i wątki spotkania – tłumaczył na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda.
Rozmowy głów państw w cztery oczy, a potem debata delegacji dotyczyły między innymi współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz Trójmorza. Mowa była także o energetyce, a konkretnie o przesyle gazu oraz budowie infrastruktury drogowej.

Sporo miejsca – jak mówił prezydent Węgier Janos Ader – poświęcono także sprawom gospodarczym. Polska jest dla Węgier czwartym, największym partnerem. Mniej więcej pięć procent obrotów, dotyczy to zarówno eksportu, jak i importu, to właśnie kontakty gospodarcze z Polską. Ich wartość przekroczyła 10 miliardów euro i cały czas rośnie.

***

Złożeniem kwiatów przy tablicy smoleńskiej i mszą święta w Bazylice Katedralnej (godz.11.00) rozpocznie się drugi dzień wizyty w Kielcach prezydentów Polski i Węgier- Andrzeja Dudy i Janosa Adera. Okazją do spotkania jest – ustanowiony dziesięć lat temu przez parlamenty obu krajów – Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej.
Prezydentom towarzyszą Pierwsze Damy.

Wczoraj Andrzej Duda i Janos Ader rozmawiali m.in. o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza. Przedmiotem dyskusji były także inwestycje energetyczne, drogowe, a także w obronność. Jednym z ważnych tematów były zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Dziś w programie obchodów Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej jest odsłonięcie popiersia Beli Bartoka, uważanego za jednego z najwybitniejszych kompozytorów i pianistów węgierskich XX wieku oraz oddanie hołdu harcerzom poległym za Ojczyznę. Prezydenci zapalą znicze przy Pomniku Szarych Szeregów.

Dwudniową wizytę w Kielcach zakończy udział prezydenckich par w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Anna Orzeł/dyd

COMMENTS