"> Połączono sieci światłowodowe Podlasia i Lubelszczyzny - wiadomosci.com

Połączono sieci światłowodowe Podlasia i Lubelszczyzny

Połączono sieci światłowodowe Podlasia i Lubelszczyzny

Sieci światłowodowe Podlasia i Lubelszczyzny umożliwiające szerokopasmowy dostęp do internetu połączone.

Symbolicznego zespawania schodzących się przewodów z dwóch województw dokonano w Gnojnie nad Bugiem.
To ważny moment dla rozwoju obu regionów pokazujący również w wymiarze symbolicznym, że Bug dzieli Podlasie i Lubelszczyznę wyłącznie administracyjnie – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko. Zwrócił on uwagę, że dzięki takim projektom udaje się wyrównywać szanse pomiędzy regionami.
Kilka tygodni temu w podobny sposób połączone zostały sieci światłowodowego województw lubelskiego i świętokrzyskiego. Marszałek Lubelszczyzny Sławomir Sosnowski określił całą powstającą na wschodzie Polski infrastrukturę internetową jako fundament pod dalszy rozwój tych regionów. Zdaniem samorządowca bez takich autostrad telekomunikacyjnych trudno wyobrazić sobie szybki rozwój społeczeństwa czy makroregionu. Sławomir Sosnowski zauważył, że inwestycja została wykonana w taki sposób, by możliwe było unowocześnianie tej infrastruktury w przyszłości.
Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel powiedziała, że wyeliminowanie białych plam na mapie dostępu do internetu jest i musi być priorytetem na najbliższe lata. Zaznaczyła, że rząd traktuje technologie informacyjno-komunikacyjne horyzontalnie ponieważ dotyczą one już niemal każdego obszaru życia. Wiceszefowa resortu infrastruktury podkreśliła, że internet w najbliższej przyszłości nie będzie wykorzystywany wyłącznie do celów rozrywkowych czy edukacyjnych, ale do funkcjonowania w codziennym życiu. “To co dzisiaj robimy to jest wczesny krok do tego, żeby w nowej perspektywie finansowej budować ostatnią milę czyli sieć dostępową do poszczególnych użytkowników” – powiedziała Iwona Wendel.
Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej to projekt zakładający budowę infrastruktury zwiększającej dostęp do internetu w pięciu regionach tej części Polski, zwłaszcza na obszarach nieatrakcyjnych dla operatorów komercyjnych. Na Lubelszczyźnie wybudowano w ramach projektu blisko 3 tysiące kilometrów sieci za 385 milionów złotych. Na Podlasiu prace jeszcze trwają. W sumie powstanie tam prawie 2 tysiące kilometrów światłowodów. Koszt inwestycji to 251 milionów złotych. Większość pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych i budżetu państwa. Samorządy obu województw dołożą po 5 procent wartości inwestycji.

IAR/Tomasz Marciniuk/Gnojno/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0