Pół wieku temu ludzka stopa dotknęła Księżyca

Pół wieku temu ludzka stopa dotknęła Księżyca

To był „mały krok dla człowieka, lecz wielki skok dla ludzkości”, powiedział Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który stanął na Księżycu.

W nocy z 20 na 21 lipca czasu polskiego, około 3 nad ranem, niewielu ludzi spało w Polsce i Lublinie. Opustoszałe ulice rozjaśniały światła nielicznych latarń, a przede wszystkim błękitnawa poświata włączonych telewizorów.Gromadzili się przy nich domownicy i sąsiedzi, którzy odbiorników nie mieli, bo okazja była wyjątkowa w tej części Europy.

 

Polska, jako jedyny kraj tzw. Bloku Wschodniego, prowadziła bezpośrednią transmisję z pierwszego w historii naszej cywilizacji lądowania na innym ciele niebieskim. Podobno Władysław Gomułka zdecydował się na przyjęcie transmisji mimo protestu Breżniewa.

 

Neil Armstrong, Edwin „Buzz” Aldrin i Michael Collins, bohaterowie wyprawy, prawie pięć dni wcześniej wyruszyli z Przylądka Canaveral na Florydzie, na pokładzie statku księżycowego Apollo 11, umieszczonego na szczycie największej maszyny stworzonej dotąd przez człowieka: rakiety Saturn VB, o masie prawie 3 tys. ton, długości ponad 110 m i średnicy 10 m. Zespół księżycowy składał się z lądownika LM (Lunar Module) i statku – bazy, który po odłączeniu od członów nośnych Saturna pozostał na orbicie Księżyca, by po zakończeniu misji „odwieźć” astronautów na Ziemię.

 

Członem orbitalnym dowodził Michael Collins, który wtedy nie stanął na Księżycu. W lądowniku ruszyli dwaj pozostali. Jako pierwszy na powierzchni stanął Neil Armstrong, a niedługo po nim Edwin Aldrin. Astronauci umieścili na Księżycu flagę USA, pobrali próbki gruntu i rozmieścili aparaturę naukową, dzięki której m.in. po raz pierwszy podano dokładną odległość od Ziemi do Księżyca w tamtym momencie. Armstrong i Aldrin spędzili na powierzchni Księżyca 21 godzin i 37 minut.

 

-Start rakiety Saturn VB misji Apollo 11
-Edwin “Buzz” Aldrin, drugi człowiek na Księżycu
-Wschód Ziemi nad Księżycem
-Neil Armstrong po ustawieniu flagi USA
-Edwin “Buzz” Aldrin na Księżycu obok podpory lądownika pokrytej złotą folią
-Ślad podeszwy Aldrina w księżycowym pyle
-Neil Armstrong rozstawia żagiel łapiący cząsteczki “wiatru słonecznego”
-Aldrin rozstawia aparaturę badawczą
-Pionierska załoga Apollo 11: od lewej – Neil Armstrong, Michael Collins, Edwin “Buzz” Aldrin”
-Kapsuła lądownika Apollo 11 w trakcie wciągania na pokład krążownika po wodowaniu na Pacyfiku
-“Buzz” Aldrin w kabinie treningowej lądownika księżycowego LM
-Plakieta pozostawiona na Księżycu, na jednorazowej podstawie lądownika. Zawiera dane załogi, przesłanie do znalazców i podpis prezydenta USA, Richarda Nixona
aip


COMMENTS

WORDPRESS: 0