HomePILNE

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 2019

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 2019

Pokojową Nagrodą Nobla zostanie uhonorowany premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. Norweski Komitet Noblowski przyznał mu to wyróżnienie za zainicjowanie zakończenia konfliktu granicznego między Etiopią a Erytreą, za jego wysiłek na rzecz pokoju i pojednania.

Prezentując laureata przewodnicząca komitetu Berit Reiss-Andersen podkreśliła, że wysiłki premiera Etiopii są godne docenienia, a nagroda jest też zachętą do przyszłych działań. “Kiedy w kwietniu 2018 roku Abiy Ahmed został premierem, jasno stwierdził, że chce wznowić rozmowy pokojowe z Erytreą. W ścisłej współpracy z prezydentem Erytrei szybko wypracował zasady porozumienia pokojowego, aby zakończyć impas między krajami” – mówiła. W uzasadnieniu wyróżnienia stwierdzono też, że Abiy Ahmed Ali zainicjował reformy, które wielu obywatelom dają nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość.

Nazwisko laureata Pokojowej Nagrody Nobla ogłoszono w Oslo. To jedyna Nagroda Nobla przyznawana w Norwegii, a nie w Szwecji.

Abiy Ahmed Ali ma 43 lata, jest najmłodszym szefem rządu w Afryce. Po ogłoszeniu decyzji Norweskiego Komitetu Noblowskiego biuro etiopskiego premiera wydało oświadczenie, w którym napisało, że nagroda to wspólne zwycięstwo Etiopczyków. “To wezwanie do wzmocnienia naszej determinacji w działaniu na rzecz dobrobytu naszego narodu” – stwierdzono.

Stosunki między państwami Rogu Afryki są napięte od czasu, gdy Erytrea proklamowała niezależność od Etiopii w 1993 roku. Sąsiedzkie kraje nie prowadziły ze sobą handlu, wykazywały wzajemne roszczenia terytorialne. W 1998 roku kraje rozpoczęły zbrojny konflikt. Porozumienie pokojowe wynegocjowano w 2000 roku, ale do ubiegłego roku jego warunki nie zostały spełnione. We wrześniu 2018 roku premier Etiopii i prezydent Erytrei podpisali porozumienie o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Nobelprize&Reuter/hm/wk

COMMENTS