6.7 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Pokazy filmu „Kto napisze naszą historię” 250 miejscach na świecie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Kto napisze naszą historię” – fabularyzowany dokument opowiadający o Podziemnym Archiwum Getta Warszawy i grupie Oneg Szabat zostanie 27 stycznia wyświetlony w 250 miejscach na świecie. Pokazy odbędą się w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 
Anna Majchrowska z Żydowskiego Instytutu Historycznego wyjaśnia, że Oneg Szabat to grupa powołana w czasie okupacji przez historyka Emauela Ringelbluma do dokumentowania życia społeczności żydowskiej w getcie warszawskim i w Polsce. „Ważne było dla Emanuela Ringelbluma, żeby dokumentować los każdego człowieka, żeby powstał dokument, który na bieżąco nam pokaże, co ludzie myśleli, czego się obawiali, jakie były dowcipy w getcie, jak wyglądało to życie z punktu widzenia każdej pojedynczej osoby” – mówi Anna Majchrowska.
Archiwum zawiera kilka tysięcy dokumentów. Tuż przed wybuchem powstania w getcie archiwum podzielono na trzy części i zakopano. Do tej pory odnaleziono dwie z nich.
Film w reżyserii Roberty Grossman powstał na podstawie książki Samuela D. Kassowa „Kto napisze naszą historię”. Główne role zagrali Piotr Głowacki, Karolina Gruszka, Jowita Budnik i Wojciech Zieliński. 27 stycznia projekcje filmu odbędą się w kinach, instytucjach naukowych i kulturalnych, bibliotekach, synagogach w Europie, Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w Centrach Informacji ONZ od Belgii przez Białoruś aż po Namibię oraz Trynidad i Tabago. W Polsce film tego dnia będzie można oglądać w Muzeum Auchwitz-Birkenau, Żydowskim Instytucie Historycznym i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Potem film trafi do dystrybucji.
27 stycznia uroczysty pokaz filmu odbędzie się także w siedzibie UNESCO w Paryżu – zapowiada Anna Majchrowska. Film w stolicy Francji obejrzy ponad 1,5 tys. dyplomatów z całego świata. W dyskusji po pokazie wezmą udział: reżyserka filmu, producentka Nancy Spielberg – młodsza siostra Stevena Spielberga, autor książki Samuel D. Kassow, aktorzy, dyrektor generalny UNESCO oraz dyrektor The Shoah Memorial. Dyskusja będzie transmitowana przez media społecznościowe, a jej uczestnicy na żywo będą łączyli się z Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Tolerancji Los Angeles.
Obecnie dokumenty z Archiwum Ringelbluma można zobaczyć na wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. W 1999 roku Archiwum Ringelbluma zostało wpisane na listę „UNESCO „Pamięć Świata”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520