HomeKultura

Pokazy dokumentów w ramach projektu “Młodzi dla historii” rozpoczęły IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Pokazy dokumentów w ramach projektu “Młodzi dla historii” rozpoczęły IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Pokazy dokumentów w ramach projektu “Młodzi dla historii” rozpoczęły IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Tematyka festiwalu jest inspirowana dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio.
Członek jury konkursu “Młodzi dla historii” Rafał Salata wyjaśnia, że ten projekt ma wyjątkowe znaczenie. Najważniejszą ideą, która przyświeca temu festiwalowi to “przywracanie pamięci i jej kultywowanie, a film jest jednym ze środków”. Rafał Salata podkreśla, że niesamowite jest to, iż tak liczna grupa młodzieży angażuje się właśnie w robienie filmów między innymi o swoich przodkach, co pozwala odzyskiwać pamięć o przeszłości.
Dla młodych twórców, między innymi uczniów liceów praca nad filmem dokumentalnym jest ważnym doświadczeniem – mówi Przemysław Kania z II Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, który z kolegami zrobił film o lokalnym bohaterze, żołnierzu podziemia antykomunistycznego Stefanie Pukantym. Młody reżyser podkreśla, że ważnymi elementami pracy nad dokumentem była możliwość poznania ciekawych ludzi, ale przede wszystkim możliwość odkrycia i przekazania historii o bolesławianach.
Aleksandra Kościelna oraz Wioletta Kilian z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, autorki film o świadku historii, który przekazał im swoją wiedzę o walkach żołnierzy podziemia antykomunistycznego podkreślają, że projekt “Młodzi dla historii” to ważny element edukacji i budzenia świadomości o naszej przeszłości. Uczennice zwracają uwagę, że historia jest częścią naszego życia i dlatego trzeba o nią dbać, a praca nad filmem dokumentalnym pozwala odkryć nieznane wydarzenia i nieznanych lub zapomnianych bohaterów, dlatego to doświadczenie jest niczym “żywa lekcja historii”.
Dziś także odbywają się pokazy filmów dokumentalnych startujących w Konkursie Głównym Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, podczas Forum Studenckiego odbędą się spotkania z reżyserami, a w ramach pokazów specjalnych widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć czeski film “W cieniu”.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/dw

COMMENTS