HomeUncategorized

Pokaz dokumentu “Have no Fear” na Columbia University w Nowym Jorku podczas African International Film Festival

Pokaz dokumentu “Have no Fear” na Columbia University w Nowym Jorku podczas African International Film Festival

W sobotę, 8 grudnia odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego “Have no Fear” (reż. Beata Calińska i Sarah Jacobson) w ramach programu New York African International Film Festival.

Film zostanie zaprezentowany na Columbia University w Nowym Jorku w programie razem z tegorocznym zwycięzcą festiwalu Sundance “Crime + Punishment” w reż. Stephena Maing. Po filmie organizatorzy festiwalu zaprosili filmowców i aktywistów do wspólnego panelu dyskusyjnego pt. “Law, Justice and Police Brutality”, w którym swój udział zapowiedzieli nominowani do Oscara filmowcy David Heilbroner, Kate Davis, dziennikarze Susan Smith Richardson (The Chicago Reporter) i Michael Hawkins (Radio WBAI) oraz aktywiści z organizacji z Harlemu. Gośćmi festiwalu będą także twórcy filmów “My Name Is Myeisha” oraz “Say Her Name: The Life And Death Of Sandra Bland”.

Polska dokumentalistka Beata Calińska zrealizowała “Have no Fear” razem z Sarah Jacobson podczas programu rezydencji artystycznej w Centrum Sztuki Dokumentu UnionDocs w Nowym Jorku. Reżyserka została zaproszona do współpracy przy Collaborative Studio jako jeden z pięciu międzynarodowych twórców.

Calińska podjęła współpracę z brooklyńskim kolektywem taneczno-teatralnym ASE, który stawia sobie za misję aktywizowania i edukowania swojej społeczności na nowe sposoby. Poza tradycyjną sceną teatralną, grupa ta tańczy i śpiewa o współczesnych sprawach Afroamerykanów na ulicach Nowego Jorku, zwracając uwagę na problem zwykłym przechodniom. Jego liderka Adia Whitaker wykorzystuje elementy folkloru afrykańskiego i haitańskiego, by wyrazić protest, lament, modlitwę.

Film “Have no Fear” wyświetlany był na kilkunastu międzynarodowych festiwalch m.in. w Szwajcarii, Argentynie, USA. Swoją nowojorską premierę miał na prestiżowym festiwalu kina niezależnego BAMcinemaFest, a następnie pokazywany był podczas NYC International Independent Film Festival czy specjalnych pokazów w Centrum Sztuki Dokumentalnej UnionDocs na Brooklynie, Anthology Film Archives na Manhattanie czy Teachers College program.

Film współreżyserowany przez polską dokumentalistkę w tym roku otrzymał główne nagrody na międzynarodowych festiwalach w Chile i na Cyprze oraz wyróżnienie specjalne jurorów NYPFF pod przewodnictwem prof. Krystyny Illakowicz z Yale University “za podjęcie aktualnego tematu i świeże spojrzenie na bolesny temat przemocy”.

Beata Calińska jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalistów. Reżyserka obecnie rozwija swój kolejny pomysł w Los Angeles. 8 grudnia będzie uczestniczyć w ceremonii IDA Awards w Los Angeles.

 

COMMENTS