"> Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Dziś zapadnie decyzja o żałobie narodowej - wiadomosci.com

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Dziś zapadnie decyzja o żałobie narodowej

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Dziś zapadnie decyzja o żałobie narodowej

Przewodniczący koła Wolni i Solidarni i przywódca Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki powiedział, że pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Informację tę przekazała mu żona zmarłego. Gość Polskiego Radia 24 zwracał uwagę na znaczenie tego wydarzenia.

„To jest nasza wielka potrzeba. Ten pogrzeb, to będzie coś dla nas, nie tylko dla niego. To będzie potrzeba abyśmy oddali mu hołd” – powiedział Kornel Morawiecki.

W Kancelarii Premiera w Alejach Ujazdowskich w Warszawie udostępniona jest księga kondolencyjna wyłożona po śmierci premiera Jana Olszewskiego. Od dziś do dnia pogrzebu można się do niej wpisywać w godzinach od 9.00 – 19.00. Jest wystawiona w holu, zaraz za głównym wejściem do budynku Kancelarii.

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł w czwartek w Warszawie wieku 88 lat.

****

Prawdopodobnie dziś zapadnie decyzja o żałobie narodowej w związku ze śmiercią byłego premiera Jana Olszewskiego. Informację przekazał na antenie TVP 1 rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski.

Rzecznik zaznaczył, że ogłoszenie żałoby wymaga kontrasygnaty premiera Mateusza Morawieckiego. Zapowiedział jednocześnie, że formalności zostaną wypełnione niezwłocznie.
Dziś dokument będzie przesłany do kancelarii premiera. Rzecznik wyraził przekonanie, że Mateusz Morawiecki jeszcze dziś złoży na nim swój podpis. Wtedy możliwe będzie oficjalne ogłoszenie żałoby i terminu, w którym zostanie ona ogłoszona.

Jan Olszewski, były premier i obrońca opozycjonistów w procesach politycznych zmarł w czwartek wieczorem w wieku 88 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak /zr

IAR / PR 24 / pp/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0