0.5 C
Chicago
czwartek, 25 lutego, 2021

Pogotowie w Przemyślu ma 105 lat – jest najstarsze w Podkarpackiem

Popularne

Trwają przygotowania do jubileuszu 105-lecia jego powstania pogotowia ratunkowego w Przemyślu. Organizatorzy jubileuszu proszą mieszkańców o udostępnianie archiwaliów.

– Już od jakiegoś czasu przygotowujemy się do obchodów 105-lecia istnienia przemyskiego pogotowia ratunkowego. Jednym z elementów nawiązujących do rocznicy będzie album z reprodukcjami archiwalnych zdjęć, dokumentów oraz fotografiami różnych pamiątek, które związane są z historią naszej instytucji. Zwracamy się z apelem i prośbą do mieszkańców, aby przetrząsnęli swoje albumy, szuflady, strychy. Może uda się znaleźć ciekawe rzeczy związane z historią pogotowia. Będziemy wdzięczni za udostępnienie ich, choćby w celu wykonania zdjęcia – mówi Marek Janowski, ratownik medyczny z Przemyśla, członek komitetu organizacyjnego obchodów. „105 lat Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Historia i współczesność” – tak brzmi roboczy tytuł albumu. Osoby, które chciałyby udostępnić swoje archiwalia, które znajdą się w tej publikacji, mogą się kontaktować pod nr tel. kom. 504-494-105 lub 784-280-085. Organizatorzy będą również wdzięczni sponsorom za wsparcie finansowe obchodów. Uroczystości jubileuszowe zostały zaplanowane na 16 września.
Powstało po serii tragicznych wydarzeń
– Pogotowie Ratunkowe w Przemyślu powstało w maju 1912 r. Wspólnie z Tarnowem, była to szósta stacja w kraju. Dzisiaj jest to najstarsza jednostka ratownictwa medycznego w Podkarpackiem – opisuje Artur Zając, koordynator ds. obchodów Jubileuszu 105-lecia PR. Przemyską stację ratunkową powołano po serii tragicznych wydarzeń, do których doszło w Przemyślu i okolicach. Zdarzeniem, które wstrząsnęło mieszkańcami i było jednym z głównych bodźców powołania instytucji była katastrofa kolejowa w Medyce, do której doszło 4 maja 1911 r. Zginęły dwie osoby, kilkanaście zostało rannych.

8 lutego 1912 r. Rada Miasta Przemyśla podjęła rezolucję o potrzebie utworzenia „stacji ratunkowej”

Norbert Ziętal (aip), Fot. Komitet Organizacyjny obchodów

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane