HomePOLSKA

“Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone…” Komentarz minister finansów Teresy Czerwińskiej

“Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone…” Komentarz minister finansów Teresy Czerwińskiej

Pogłoski o mojej dymisji są mocno przesadzone – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska. Szefowa resortu finansów była gościem konferencji na temat wydatków publicznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Minister Teresa Czerwińska pytana przez dziennikarzy o to, czy rozważała dymisję ze stanowiska, nie potwierdziła i nie zaprzeczyła tym informacjom. „Wszystko co było do powiedzenia, jest powiedziane. Pan premier zabrał głos, w związku z tym rozumiem, temat jest zamknięty” – powiedziała minister Czerwińska.W minioną sobotę, jak informowało Radio Wrocław, premier zapowiedział na Dolnym Śląsku zwiększenie deficytu budżetowego. Zaznaczył jednak, iż w tym i przyszłym roku, nie powinien on przekroczyć 3 procent PKB.
W ubiegłym tygodniu portal „W Polityce” napisał, że minister Teresa Czerwińska pod koniec lutego w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim miała podać się do dymisji. Informacji tej w rozmowie z Radiem Wrocław zaprzeczył premier Morawiecki.

 

 

***

 

Minister finansów chce zrobić wszystko, żeby deficyt budżetowy nie przekroczył 3 procent PKB. Taką informację przekazała minister Teresa Czerwińska podczas konferencji dotyczącej wydatków publicznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Minister powiedziała dziennikarzom, że rząd musi poszukać oszczędności na obietnice społeczne. Jak dodała szefowa resortu finansów rząd szuka możliwości sfinansowania obietnicy. Dotyczy to zarówno oszczędności, jak i strony wydatkowej. Teresa Czerwińska powiedziała, że każdy szef resortu musi być teraz mini ministrem finansów, który znajdzie elastyczność wydatkową. Teresa Czerwińska przypomniała, że obietnice wchodzą w życie w trakcie roku. Odnosząc się do dochodów budżetu, minister powiedziała, że resort pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami, na przykład nad podatkiem cyfrowym.

Podczas wystąpienia podczas konferencji na Uniwersytecie Warszawskim minister Czerwińska powiedziała, że w kolejnych kwartałach nie należy spodziewać się nadwyżek budżetowych. Z ostatnich informacji ministerstwa finansów wynika, że po lutym budżet odnotował 800 milionów deficytu. Teresa Czerwińska dodała również, że przyrosty ściągalności VAT-u w kolejnych miesiącach będą coraz niższe, między innymi ze względu na redukcję luki VAT w poprzednich latach.

Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami europejskimi złożyło szereg obietnic. Na plan wydatków składają się między innymi 500 złotych na pierwsze dziecko, dodatkowa emerytura, przywrócenie połączeń autobusowych, zerowy PIT dla osób do 26 roku życia i obniżenie części obciążeń podatkowych.

 

IAR / Karol Tokarczyk/zr

IAR / Karol Tokarczyk/kj

COMMENTS