HomeUncategorized

Podsumowanie wizyty prezydenta Dudy w Dolinie Krzemowej

Podsumowanie wizyty prezydenta Dudy w Dolinie Krzemowej

SAN FRANCISCO: (In. wł).  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w San Jose, w Kalifornii, 16 czerwca, 2019 roku. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset przedstawicieli Polonii, która przyjechała z różnych części stanu. W czasie uroczystości, która odbyła się po mszy w Polskiej Misji Duszpasterskiej św Alberta, prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia i flagi państwowe przedstawicielom Polonii i organizacji polonijnych w San Jose, w Kalifornii.

– Dziękuję za podtrzymywanie polskości i za wspaniałą postawę jako Polaków, którzy tu w Kalifornii reprezentują polskość, dając świadectwo tego, skąd jesteśmy, i jacy jesteśmy – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczeni zostali:

w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność polonijną i kombatancką

KRZYŻEM KOMANDORSKIM
ORDERU ZASŁUGI
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Halina BUTLER
za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki

KRZYŻEM OFICERSKIM
ORDERU ZASŁUGI
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Andrzej PROKOPCZUK

KRZYŻEM KAWALERSKIM
ORDERU ZASŁUGI
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Patrycjusz GROBELNYKarol GROMEK
Anna PISAŃSKA
Czeslawa Barbara SZLACHTA

W Kalifornii mieszka około 100,000 Polaków. Prezydent podziękował Polonii za podtrzymywanie polskości, za wspieranie polskiej walki o niepodległość, za wspieranie rodzin, za inwestycje w Polsce. Prezydent Duda podsumował spotkania w Białym Domu, popieranie przez Polonię współpracy polsko-amerykańskiej i krótko opisał efekty ostatnich dni wizyty w USA. Spotkanie Pary prezydenckiej uświetniły występy polonijnych zespołów z Kalifornii.

Dziewczynki widoczne na zdjęciu pięknie recytowały polską poezję w czasie niedzielnego spotkania w San Jose.

W poniedziałek Andrzej Duda spotkał się z biznesmenami, którzy pracują w rejonie San Francisco i w Dolinie Krzemowej. Dzień rozpoczął od spotkania z liderami nowych technologii, a potem otworzył polsko-amerykańskie forum – Polish American Innovative Summit w Silicon Valley.

Prezydent zachęcał uczestników forum do inwestycji w Polsce, Europie Środkowej i Wschodniej. Strona Polska podpisała umowy z kilkoma amerykańskimi firmami technologicznymi. Prezydent przedstawił inicjatywę Państw Trójmorza, która stwarza wiele możliwości inwestycyjnych, biznesowych teraz i w przyszłości.

– Dziękuję za spotkanie w tym miejscu, tak znaczącym dla rozwoju światowych nowoczesnych technologii – mówił Prezydent, dodając, że Silicon Valley to na pewno centrum światowej nowoczesności, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny, przemysłowy i technologii cyfrowych. Podkreślił, że Polska, jako jedno z największych państw w naszej części Europy, ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził potem Dolinę Krzemową w poniedziałek, 17 czerwca. Spotkał się z przywódcami firm technologicznych: Visa, Cisco, IBM, Microsoft, Oracle, Facebook.
Prezydent i Pierwsza Dama spotkali się z Susan Wojcicki, Prezesem You Tube; Kentem Walkerem, Vice -Prezesem Google d/s Międzynarodowych oraz polskimi inżynierami pracującymi dla Google.

Agata Kornhauser Duda, Andrzej Duda i Susan Wojcki, Dyrektor Wykonawczy You Tube. Zdjęcie @ Jakub Szymczuk /KPRP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się także z młodymi polskimi inżynierami pracującymi dla firmy Google.

Po zakończeniu wizyty w Google prezydent Andrzej Duda uczestniczył w konferencji prasowej, będącej podsumowaniem jego amerykańskiej wizyty.Prezydent omówił najważniejsze osiągnięcia intensywnej wizyty w USA. Pod koniec konferencji mieliśmy możliwość zadania kilku pytań.

🎥 Dolina Krzemowa | Konferencja Prezydenta Andrzeja Dudy

Posted by Kancelaria Prezydenta RP on Monday, June 17, 2019

Zapytałem prezydenta o jego ocenę spotkan z Polonią w różnych stanach USA. Drugie moje pytanie dotyczyło współpracy akademickiej pomiędzy amerykańskimi i polskimi uczelniami. W 2008 poznaliśmy się z ninm w czasie rozpoczęcia roku akademickiego na Politechnice w Opolu, gdzie podpisana została umowa między Illinois State University (ISU) a Politechniką. Posłuchajcie Państwo ciekawych wypowiedzi Prezydenta.

Wizyta w Dolinie Krzemowej była ostatnim etapem podróży pary prezydenckiej po Stanach Zjednoczonych. Wcześniej Andrzej Duda wraz z małżonką był w Waszyngtonie, potem w Teksasie, a wczoraj w Nevadzie. Było przywilejem uczestniczenie w tej bardzo udanej wizyty polskiej pary prezydenckiej w USA.

@ Tekst i zdjęcia Andrzej Mikolajczyk.  Niektóre zdjęcia KPRP

COMMENTS