8.4 C

Podsumowanie 3. kolejki PKO Ekstraklasy

Po przerwie reprezentacyjnej w miniony weekend na murawy wrócili piłkarze najwyższej polskiej ligi. Ponad połowa meczów w tej pierwszej wrześniowej kolejce zakończyła się remisami.

Znakomicie w sezon wszedł Górnik Zabrze. Piłkarze Marcina Brosza już w trzecim meczu z rzędu wywalczyli pełną pulę. Ostatni raz rozgrywki Ekstraklasy od kompletu punktów w trzech pierwszych kolejkach rozpoczęli oni w edycji 1985/1986. Jeśli wygrają także w sobotę w rywalizacji z Legią Warszawa, to zostaną pierwszą ekipą z czterema kolejnymi triumfami na starcie zmagań od Lecha Poznań w kampanii 2018/2019. Samemu Górnikowi ostatnio taka sztuka powiodła się zaś w odsłonie 1964/1965, zakończonej mistrzostwem Polski.

Poza Górnikiem jeszcze trzy drużyny nie przegrały żadnego starcia w bieżących rozgrywkach – Śląsk Wrocław, Cracovia i Jagiellonia Białystok. Dużo większa jest natomiast grupa ekip bez triumfu na koncie. Obecnie liczy ona aż siedem ekip. Każdy z zespołów choć raz już jednak zapunktował. Jako ostatnie do tego grona dołączyły Warta Poznań i Piast Gliwice po remisie 0:0 w bezpośrednim starciu. Obie te ekipy jako jedyne natomiast nie posiadają jeszcze trafienia w swym rejestrze dokonań z obecnych rozgrywek…

STATYSTYKI OGÓLNE

W każdej z trzech kolejek w bieżących rozgrywkach padało ponad dwadzieścia bramek (średnio – 2,83/mecz). W ostatniej serii spotkań udało się przekroczyć ten pułap mimo niewielkiej liczby celnych strzałów. Co 2,8 próby piłka jednak wpadała do siatki przeciwników. Lepszy rezultat odnotowano ostatnio w 29. kolejce edycji 2019/2020 (gol co 2,5 strzału celnego).

Na pierwszym miejscu w klasyfikacji strzelców znalazło się trzech zawodników, którzy okupowali tę pozycję także po poprzedniej kolejce – Mikael IshakTomas Pekhart i Jesus Jimenez. Każdy z nich bowiem w ostatni weekend powiększył swoje konto bramkowe. Dwaj pierwsi w tym tercecie trafiali w każdym spotkaniu obecnych rozgrywek. W zeszłej edycji nie było żadnego zawodnika z trafieniem we wszystkich trzech starciach na otwarcie. Poprzednio udało się to Ivanowi Jukiciowi z Korony Kielce w kampanii 2018/2019. Jimenez z kolei do hat-tricka z pierwszej kolejki dołożył tym razem jedno trafienie.

Swoją serię asyst kontynuuje z kolei pomocnik Podbeskidzia Bielsko-Biała – Łukasz Sierpina. Kapitan Górali popisał się łącznie aż czterema decydującymi podaniami w trzech starciach w obecnej edycji. Oprócz niego, Pekharta i Ishaka jeszcze tylko Jakov PuljićMarcin CebulaWaldemar Sobota we wszystkich kolejkach obecnego sezonu notowali minimum punkt w klasyfikacji kanadyjskiej za gola lub asystę.

Zwycięstwa gospodarzy: 2 (w całym sezonie – 7)

Rzuty rożne: 81

Najstarszy zawodnik: Artur Boruc (Legia Warszawa, 40 lat 204 dni)

Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Artur Boruc

Najmłodszy zawodnik: Arkadiusz Pyrka (Piast Gliwice, 17 lat 358 dni)

Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Jakub Kamiński (Lech Poznań, 18 lat 99 dni)

Debiutanci: 8

Najstarszy debiutant: Milan Rundić (Podbeskidzie Bielsko-Biała, 28 lat 166 dni)

Najmłodszy debiutant: Kajetan Szmyt (Warta Poznań, 18 lat 106 dni)

Pierwszy mecz w tym sezonie: 26 zawodników

Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Rafał Makowski (Śląsk Wrocław, 4 lata 343 dni)

Młodzieżowcy: 40 + 1 obcokrajowiec z rocznika 2000

Liczba goli: 23 (średnio – 88 gola/mecz) | W całym sezonie: 68 (średnio – 2,83/mecz)

Drużyny ze strzelonym golem: 12

Strzelcy goli: 21 + 1 samobój

Dublety: 1

Gole Polaków: 8

Pierwsze gole w Ekstraklasie: 5 zawodników

Gole młodzieżowców: 1

Najstarszy strzelec gola: Piotr Celeban (Śląsk Wrocław, 35 lat 79 dni)

Najmłodszy strzelec gola: Daniel Ściślak (Górnik Zabrze, 20 lat 184 dni)

Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Dawid Szymonowicz (Cracovia – 4 lata 133 dni)

Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Martin Chudy (Górnik Zabrze) – 188 minut

Najdłuższa aktualna seria ze strzelonym golem: Mikael Ishak (Lech Poznań) i Tomas Pekhart (Legia Warszawa) – po 3 mecze z rzędu