HomePodlaskie

Podlasie: Prawosławne święto

Podlasie: Prawosławne święto

Wyznawcy prawosławia obchodzą dziś święto Supraskiej Ikony Matki Bożej. Do męskiego monasteru w Supraślu przybywają setki wiernych.

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada zawsze 10 sierpnia i jest – obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa – najważniejszym w supraskim klasztorze. Jak podkreślają wierni, przyciąga ich tu Ikona Matki Boskiej. “Bardzo mi się podoba tutaj. Płaczę z radości, że doszłam z intencją, którą sobie obrałam na początku drogi” – mówi jedna z wiernych.

Modlitewne uroczystości w monasterze w Supraślu trwały całą noc. Głównej liturgii o godzinie 10 będzie przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski, Sawa.

Ikona Supraska jest kopią Smoleńskiej ikony Matki Bożej typu Hodegetrii, co znaczy “Przewodniczka”. W XV wieku podarował ją ówczesny zwierzchnik monasteru, biskup smoleński Józef Sołtan. Była bogato pozłacana i zdobiona drogimi kamieniami. Wkrótce ikona zasłynęła cudami uzdrowień modlących się przed nią chorych. W 1915 roku wywieziono ją w głąb Rosji i obecnie jej los nie jest znany.

Ikona umieszczona w cerkwi świętego Jana Teologa jest jedną z dwóch wiernych kopii utraconej. W każdą środę śpiewany jest przed nią akatyst – hymn ku czci Matki Bożej.

IAR/Anna Petrovska, Polskie Radio Białystok/MR/SiekajCOMMENTS