Podkarpacie: Umieścił w Internecie drastyczny film z zabijania kota. Dostał dozór kuratora

Podkarpacie: Umieścił w Internecie drastyczny film z zabijania kota. Dostał dozór kuratora

Chodzi o film, pokazujący katowanie malutkiego kotka, który w 2015 r. ukazał się w Internecie, na portalu Facebook. Sąd stwierdził, że film w sieci umieścił, 16-letni wówczas, mieszkaniec powiatu jarosławskiego.

Film został opublikowany na Facebooku na fałszywym, jak się później okazało, profilu. Wideo szybko obiegło sieć wzburzając wszystkich, którzy są wrażliwi na los zwierząt. Na „zwierzolubnych” forach zawrzało. Nagranie prezentowało, jak ktoś , bo z samego wideo nie można było stwierdzić, czy zwierzę jeszcze żyło.

 

Zwyrodnialec uderzał kota łopatą i rzucał nim na ziemię. Widać było również, jak kopał dół w ziemi. Słychać komentarze: „O jeszcze żyje. Ha, ha, pochowamy go żywego”. Głos na wideo należał do młodej osoby, mężczyzny. Potem oprawca decyduje, że jednak zabije zwierzę. Na końcu filmu widać uniesiony do góry kciuk sprawcy. Sprawę bulwersującego filmu nagłośnili nie tylko miłośnicy zwierząt, ale także organizacje pomagające czworonogom. Zawiadomienie na policję złożyła Fundacja Mikropsy.

 

– Nagranie jest brutalne, drastyczne i taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, a zwyrodnialec, niezależnie od wieku, porządnie ukarany – twierdziła fundacja.Drastyczny film dość długo krążył w sieci, na różnych kontach profilu społecznościowego. Autorstwo filmiku przypisywane było różnym osobom. Inni internauci w komentarzach grozili im, nawet sugerowano dokonanie linczu.

 

Osobę, która wrzuciła film do sieci udało się ustalić policjantom z komisariatu w Radymnie. Według policji jest nim 16-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego. Jego sprawa trafiła do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu w Jarosławiu. Został potraktowany jako sprawca czynu karalnego. 16-latek odpowiadał za znęcanie się nad zwierzęciem z art. 35 ust. 1, w związku z art. 6 ustawy o ochronie praw zwierząt. Gdyby w chwili popełnienia czynu był osobą dorosłą, groziłaby mu kara nawet trzech lat pozbawienia wolności. Jako nieletni, musiał być potraktowany łagodniej przez sąd.

 

Na podstawie dowodów, szczególnie opinii informatycznej z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Lublinie, sąd uznał, że młody mieszkaniec powiatu jarosławskiego w 2015 r. umieścił drastyczny film z Internecie. Sąd uznał również, że mężczyzna umieszczał także komentarze, aby zdobyć większą popularność postu. Sąd nie znalazł jednak jednoznacznych dowodów wskazujących, że to ten mężczyzna zabił zwierzę.

 

18-letni obecnie mieszkaniec powiatu jarosławskiego został objęty nadzorem kuratora sądowego. Co kwartał kurator będzie składał sądowi informacje o zachowaniu mężczyzny. W roli pokrzywdzonych w sprawie występowały Rzeszowskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt i Lex Nova Fundacja na rzecz Ochrony Prawnej Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej z siedzibą w Leżajsku.

 

Norbert Ziętal aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0