HomePOLSKA

Podkarpacie: Straż graniczna zatrzymała 8 nielegalnych imigrantów i trzech przemytników ludzi

Podkarpacie: Straż graniczna zatrzymała 8 nielegalnych imigrantów i trzech przemytników ludzi

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów z Bangladeszu oraz trzech obywateli Ukrainy, organizatorów nielegalnego przekroczenia.

– Cudzoziemcy zostali zatrzymani w okolicach miejscowość Huzele w powiecie leskim, kiedy trzema samochodami próbowali wyjechać w głąb Polski – informuje chor. sztab. SG Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Obywatele Bangladeszu to mężczyźni w wieku od 18 do 45 lat. Nie mieli przy sobie żadnych bagaży ani dokumentów tożsamości. Nie porozumiewali się w języku angielskim, dlatego też do przeprowadzenia czynności procesowych sprowadzono tłumacza języka bengalskiego. Organizatorzy to obywatele Ukrainy w wieku od 37 do 41 lat. Dwóch z nich posiada podwójne obywatelstwo, oprócz ukraińskiego również węgierskie.

 

– Imigranci mieli zostać przewiezieni dwoma samochodami, w każdym po 4 osoby, jak najdalej od granicy. Trzeci pojazd pełni rolę tzw. pilota, miał ostrzegać przed ewentualnymi patrolami Straży Granicznej. Nielegalni imigranci ukryci byli pod materiałami maskującymi w bagażniku i w miejscu przeznaczonym na tylną kanapę – twierdzi chor. sztab. SG Michalska. Imigranci docelowo mieli zostać przewiezieni do krajów Europy Zachodniej.

 

Jak zeznali, za przerzut do Europy zapłacili od 6 do 13 tys. euro. Obywatele Bangladeszu usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Przemyślu zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli gdzie oczekują na dalsze decyzje w swojej sprawie.

 

Bieszczadzki Oddział SG wszczął wobec nich postępowanie w sprawie o wydanie decyzji zobowiązujących ich do powrotu. Obywatele Ukrainy usłyszeli zarzut zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Decyzją Sądu Rejowego w Lesku zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy i osadzeni w areszcie śledczym.

AIP

COMMENTS