17.8 C
Chicago
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Podhale: Incydent podczas Kumoterek. Koń wywrócił się na torze

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W niedzielę w Bukowinie Tatrzańskiej miała miejsce pierwsza w tym roku Kumoterska Gońba. W czasie konnych zawodów górale najpierw zaprezentowali publiczności i jury swoje paradne zaprzęgi. W czasie tej rywalizacji doszło do małego wypadku. W pewnym momencie jeden z koni wszedł w pryzmę śniegu i stracił w niej równowagę.

Rumak przewrócił się więc na bok a wraz z nim przewróciły się sanki do których koń był przypięty. Zwierzęciu na szczęście nic poważnego się nie stało, mimo że akcja jego odpięcia od sanek i podniesienia na nogi trwała dobre kilka minut. W tym czasie wśród organizatorów Gońby panowała niezwykle nerwowa atmosfera. Momentalnie zasłonili oni leżące na śniegu zwierzę specjalnym ekranem, a obecnym na miejscu dziennikarzom nakazano by nie robili zdjęć z całego incydentu.

 

Karą za fotografowanie miało być usunięcie dziennikarzy z miejsca imprezy. Powodem takiego zaufania miała być obawa górali, że zdjęcia leżącego na śniegu konia zostaną wykorzystane przeciwko nim przez organizacje prozwierzęce.

 

– Na pewno znów będą nam mówić, że gońba to okazja do męczenia zwierząt – mówili obecni na miejscu wozacy. – Wypadki się zdarzają w każdym sporcie. Tym razem na szczęście koniowi nic się nie stało. Został przez właściciela odprowadzony w miejsce gdzie mógł sobie odpocząć i się uspokoić. My górale jesteśmy jednak pod ciągłym obstrzałem organizacji prozwierzęcych, które dla nas są pseudoekologami. Ci ludzie chcą zniszczyć piękną tradycję jaką są zawody kumoterek. Te właśnie zostały wpisane na polską listę dziedzictwa niematerialnego. Jeśli będziemy pisać tylko o wypadkach i incydentach jakie mają miejsce na Kumoterskiej Gońbie, a nie o pięknie tego sportu to niestety za kilka lat żadna gmina nie będzie chciała juz robić sobie antyreklamy i organizować podobnych wydarzeń – ostrzegali po całej imprezie, w rozmowie z „Krakowską” uczestnicy Parady Gazdowskiej.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520