HomePOLSKA

Podejrzany ws. GetBack Piotr Osiecki wyjdzie z aresztu za rekordową kaucję 108 milionów złotych

Podejrzany ws. GetBack Piotr Osiecki wyjdzie z aresztu za rekordową kaucję 108 milionów złotych

Podejrzany w sprawie GetBack Piotr Osiecki, główny akcjonariusz Altus TFI, wyjdzie na wolność po wpłaceniu 108 milionów złotych kaucji – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. To najwyższe w historii polskiego sądownictwa poręczenie majątkowe. Posiedzenie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

Pełnomocnik Piotra Osieckiego mecenas Katarzyna Szwarc powiedziała po wyjściu z sali sądowej, że w ocenie sądu nie ma podstaw, aby wobec jej klienta w dalszym ciągu stosować najsurowszy z środków zapobiegawczych. Na rekordową kaucję mają się złożyć przyjaciele biznesmena. “Na złożenie tego poręczenia jest 30 dni, natomiast Piotr Osiecki ma wydane postanowienie o tymczasowym areszcie do 6.00 rano 29 listopada i przed tym terminem będziemy chcieli złożyć to poręczenie, tak żeby 29 listopada o godzinie 6.00 rano Piotr Osiecki opuścił areszt” – wyjaśniła Katarzyna Szwarc.
Wniosek o zmianę środka zapobiegawczego poprzez poręczenie majątkowe w wysokości 108 milionów złotych został złożony w piątek. Tego dnia po kilkugodzinnej rozprawie sędzia Marcin Kosowski zdecydował o odroczeniu rozpatrzenia sprawy do dzisiaj. Mecenas Katarzyna Szwarc, że dziś na sali sądowej kwota deklarowanej kaucji wzrosła aż do 180 milionów złotych, jednak sąd pozostał przy propozycji złożonej przez obronę w piątek.
Piotr Osiecki jest jedną z 20 osób zatrzymanych w sprawie GetBack. Były prezes spółki Altus trafił do aresztu 31 sierpnia. O jego przedłużenie na kolejne trzy miesiące wnioskowała Prokuratura Regionalna w Warszawie, która zarzuca Piotrowi Osieckiemu oraz byłemu członkowi zarządu Altus TFI Jakubowi Rybie, że pomiędzy październikiem 2016 r. a początkiem sierpnia 2017 r. wyrządzili spółce GetBack około 160 milionów strat.
Stronom przysługuje zażalenie na decyzję sądu. Prokuratura Regionalna już dziś zapowiedziała, że skorzysta z tego prawa.
Sąd Okręgowy rozpatrywał dziś również wniosek obrony Jakuba Ryby Zgodnie z postanowieniem sądu, może on opuścić areszt po wpłaceniu miliona złotych kaucji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jolanta Turkowska/Rita/dabr

COMMENTS