HomePOLSKA

Podatek od platform cyfrowych. Ile zapłacą Netflix, HBO, CDA, Ipla czy Player.pl?

Podatek od platform cyfrowych. Ile zapłacą Netflix, HBO, CDA, Ipla czy Player.pl?

Wraz z początkiem lipca 2020 zaczął obowiązywać tzw. “podatek od Netfliksa”. Został on przyjęty w ramach Tarczy Antykryzysowej 3.0. Nadawcy VOD zapłacą 1,5 proc. przychodów na Polski Instytut Sztuki Filmowej. Czy to oznacza, że wzrosną ceny za oglądanie filmów i seriali na takich platformach jak Netflix, HBO, CDA, Ipla czy Player.pl? O tym w tekście poniżej.

 

1 lipca 2020 r. wszedł w życie podatek audiowizualny. Obejmie on około 160 serwisów, m.im. Netflixa, Iplę, CDA Premium, Amazona czy HBO GO. Nadawcy VOD zapłacą 1,5 proc. przychodów. Danina została wprowadzona w ramach tarczy antykryzysowej 3.0. Z podatku zwolnione są małe firmy, których liczba abonentów jest mniejsza niż 1 proc. użytkowników szerokopasmowego internetu w Polsce.

 

Szacuje się, że wpływy z tytułu nowego podatku wyniosą 15 milionów złotych w pierwszym roku, a w następnych latach ponad 20 milionów. Całość zasili Polski Instytut Sztuki Filmowej i ma za zadanie wspomóc rynek polskiej kinematografii, który ucierpiał przez koronawirusa i obostrzenia związane z pandemią. W tym samym momencie serwisy VOD odnotowały rekordowe zyski z subskrypcji i reklam. Portal Wirtualnemedia.pl wyliczył, które serwisy będą musiały oddać największą kwotę:

 

 

    • Netlix – niemal 6,5 mln zł

 

    • Ipla – ponad 4 mln zł

 

    • Player.pl – ponad 1,5 mln zł

 

    • Amazon- niemal 666 tys. zł

 

    • Cda.pl – ponad 580 tys. zł

 

 

W związku z nowym podatkiem użytkownicy serwisów obawiają się, że wzrosną ceny za usługi Netflixa, HBO, CDA, Ipli czy Player.pl. Czy tak się faktycznie stanie? Przekonamy się o tym już niedługo. Na razie nie ma takich zapowiedzi.

 

aip

COMMENTS