HomePOLSKA

Podatek cukrowy, czyli podwyżki od 1 stycznia 2021. Ceny napojów w górę

Podatek cukrowy, czyli podwyżki od 1 stycznia 2021. Ceny napojów w górę

Kontrowersyjny podatek cukrowy: sprawdź, jak podskoczą ceny napojów energetycznych i małpek. Prezydent Duda podpisał Ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów; wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Wprowadza opłatę cukrową, która obciąży przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier i substancje aktywne. Oczywiście zapłacą konsumenci.

 

Podatek cukrowy obejmie napoje:

 

    • z cukrem lub substancją słodzącą, w tym alkoholowe do 300 ml,

 

    • z dodatkiem substancji aktywnych – kofeiny lub tauryny.

 

Danina to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz dodatkowo 10 gr dla produktów z kofeiną, tauryną i guaraną; nadto 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g/100 ml. Inaczej z opłatą od małpek i piersiówek: 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego po przerobieniu jako wódki, likiery, rum i inne napoje alkoholowe w butelkach o objętości do 300 ml.

 

Oznacza to np. 2 zł od 200-mililitrowej małpki wódki 40-procentowej. Do zapłaty podatku cukrowego będą zobowiązane osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej:

 

    • sprzedające napoje do punktów sprzedaży detalicznej;

 

    • prowadzące sprzedaż detaliczną w przypadku producenta, podmiotu nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importera napoju;

 

    • zamawiające, gdy skład napoju objętego opłatą stanowi element umowy zawartej przez producenta, a dotyczącej produkcji tego napoju dla zamawiającego.

 

W przypadku nieuiszczenia wpłaty cukrowej w terminie urząd skarbowy ustali dodatkową opłatę sankcyjną. Opłata cukrowa i sankcja mają stanowić przychód NFZ (96,5 proc.) i dochód budżetu państwa (3,5 proc.). Pieniądze na NFZ mają zostać przeznaczone na zwalczanie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, takich jak nadwaga, otyłość, także na działania edukacyjne i profilaktykę.

 

Polska Federacja Producentów Żywności alarmuje, że ustawa dokuczy akurat polskim producentom, a zarazem szacuje, że spowoduje podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40 procent.

 

Przeciwnicy podatku zwanego przez premiera Morawieckiego zdrowotnym podnoszą, że napoje ze słodzikami mogą hamować apetyt i ułatwiać odchudzanie. Zaś bezpieczna dawka dobowa kofeiny to 5 filiżanek kawy lub 10 puszek coli. Mało kto ją przekracza. Spożywanie jej w umiarkowanych dawkach może wręcz dać korzystne efekty w chorobach układu krążenia, cukrzycy typu 2 czy otyłości.

 

Według Polskiej Grupy Supermarketów całość wygląda nie tyle na troskę o zdrowie konsumentów, ile na interes finansowy państwa.

 

aip

COMMENTS