14.3 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poczta Polska z bohaterami niepodległości na znaczkach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Poczta Polska uczci setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości specjalną edycją znaczków upamiętniających ważne wydarzenia z historii państwa polskiego.

Jak wyjaśnia prezes Przemysław Sypniewski do obiegu wprowadzane zostają trzy emisje filatelistyczne. Są to ” 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”, „Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej” i „100 rocznica zakończenia I wojny światowej”. Dodaje, że dzisiaj do obiegu wprowadzany jest znaczek p.t. „Ojcowie niepodległej”. Są na nim zamieszczone wizerunki Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego.
Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek podkreśla, że dla nas istotna jest jednomyślność jaka łączyła tych sześciu przedstawionych na znaczkach ojców niepodległości. Wyjaśnia, że wszyscy oni byli zjednoczeni, chcieli odzyskać Polskę, odzyskali ją i to było najważniejsze. Wiedzieli też, że trzeba będzie o tę Polskę walczyć, że raz odzyskaną niepodległość trzeba będzie utrzymać.
Na emisję „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości” składa się w sumie 8 znaczków. Oprócz wizerunków tych sześciu ojców niepodległości na znaczkach skomponowanych w formie bloku znajduje się też postać Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego oraz Order Odrodzenia Polski. W środku arkusika, na przywieszce znajduje się wizerunek orła z 1919 roku.
Znaczki zaprojektowała Marzanna Dąbrowska.
Emisja filatelistyczna „Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej ” przedstawia natomiast ilustracje wybranych jednostek militarnych Rzeczypospolitej z ostatniego stulecia. Autorem projekcji tych znaczków jest Maciej Jędrysik.
Znaczek „100 rocznica zakończenia I wojny światowej” przedstawia wazon z makami, które, jak podkreśla wiceprezes Włodek, są międzynarodowym symbolem zakończenia tej wojny. Wazon zaś to francuski granat F1 wykorzystywany podczas I wojny światowej.
Autorem projektu znaczka jest Jan Konarzewski.
Dodatkowo Poczta Polska wyemitowała kartki p.t „Żołnierze Niepodległości”. Przedstawiają one wizerunki marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, oraz generałów broni – Józefa Dowbora Muśnickiego, Józefa Hallera, Stanisława Szeptyckiego oraz Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520