HomePOLSKA

PO złożyła projekt ustawy dot. obrotu ziemią rolną

PO złożyła projekt ustawy dot. obrotu ziemią rolną

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zakłada on ułatwienia w nabywaniu ziemi przez rolników. Podczas konferencji prasowej były wiceminister rolnictwa, poseł PO Kazimierz Plocke tłumaczył, że ziemię od 0,3 do 5 hektarów będą mogli kupować wyłącznie obywatele polscy. PO proponuje też zmianę definicji “rolnika indywidualnego”. W myśl projektu, jest to “osoba, która dysponuje gruntami do 300 hektarów, posiadająca wykształcenia rolnicze i osobiście prowadzi gospodarstwo rolne przez okres 5 lat”.

Platforma proponuje też, że osoba, która kupiła ziemię będzie miała obowiązek prowadzić gospodarstwo przez co najmniej 5 lat. Teraz jest to 10 lat.

W ocenie wiceprzewodniczącej komisji rolnictwa, Doroty Niedzieli zaproponowane przez PO zmiany usuną “nielogiczne i nieracjonalne przepisy ograniczające obrót gruntami rolnymi”.
Nad zmianami w przepisach dotyczących obrotu ziemią rolną pracuje też ministerstwo rolnictwa. Chce, by każdy mógł kupić hektar ziemi, a nie, jak dziś, jedynie 300 arów. W sprzedaży gruntów w granicach administracyjnych miast, ma nie być ograniczeń.

Obowiązująca od 2016 roku ustawa przewiduje, że ziemię rolną może nabyć tylko rolnik indywidualny, który spełnia określone kryteria. Inne podmioty muszą mieć zgodę prezesa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zgodę mogą otrzymać jedynie na nabycie ziemi na cele rolne.

 

IAR/Naukowicz/sk

COMMENTS