HomeŚwiat

Po zamachu w Nicei w Francji, kościoły w tym mieście zamknięte. Papież reaguje

Po zamachu w Nicei w Francji, kościoły w tym mieście zamknięte. Papież reaguje

Po porannym ataku terrorystycznym na katedrę w Nicei we Francji, zamknięto wszystkie kościoły w tym mieście. Świątynie otrzymały ochronę policji. Mężczyzna uzbrojony w nóż wtargnął do katedry i zabił trzy osoby, kilka innych ranił. Sprawca został postrzelony i ujęty przez policję.

Ordynariusz diecezji nicejskiej biskup Andre Marceau w wydanym oświadczeniu zwrócił uwagę, że do tego “odrażającego aktu terrorystycznego w murach bazyliki Notre-Dame i w jej pobliżu doszło kilka dni po brutalnym zamordowaniu profesora Samuela Paty’ego” w Conflans-Sainte-Honorine”. Zapewnił o swej modlitwie za ofiary i ich bliskich, siły porządkowe, a także za ,,kapłanów i wiernych zranionych w swej wierze i nadziei”.

Samuel Paty był nauczycielem historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine na przedmieściach Paryża i prowadził zajęcia o wolności słowa, podczas których pokazywał karykatury proroka Mahometa. Został brutalnie zamordowany przez 18-letniego Abdullaha Anzorowa, urodzonego w Moskwie Czeczena. Ofiarę znaleziono z obciętą głową około 200 metrów od szkolnego budynku. Sprawca zginął w trakcie policyjnej akcji.

Francuski episkopat wezwał wiernych za modlitwę za ofiary dzisiejszego zamachu terrorystycznego w katedrze w Nicei. Zaapelował, by o 15.00 we wszystkich kościołach w kraju zabrzmiały dzwony.

 

***

 

Papież łączy się w żałobie z narodem francuskim i jego społecznością katolicką po dzisiejszym zamachu terrorystycznym w katedrze w Nicei. Biuro prasowe Watykanu opublikowało w tej sprawie krótki komunikat.

W nocie podpisanej przez dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej napisano, że “to moment bólu i niepewności”. Matteo Bruni podkreślił, że pod żadnym pozorem nie można zaakceptować terroryzmu i przemocy. Napisał, że dzisiejszy atak pociągnął za sobą śmierć w domu Pana, który jest miejscem pełnym miłości, niosącym pocieszenie.

Dodał, że papież Franciszek jest poinformowany o tragicznych wydarzeniach i wyraża swą bliskość społeczności katolickiej pogrążonej w żałobie. Modli się za ofiary i ich bliskich, a także za to, by naród Francji zareagował zgodnie dobrem na zło. Prosi Boga, by ustała przemoc, a ludzi traktowali się jak bracia i siostry, a nie wrogowie.

W Nicei terrorysta islamski zamordował nożem trzy osoby.

 

***

 

Trzy osoby zabił uzbrojony w nóż mężczyzna, który wtargnął przed południem do bazyliki Notre Dame w centrum w Nicei we Francji. Sprawca krzycząc “Allahu Akbar” zaatakował będącą wewnątrz świątyni kobietę i odciął jej głowę. Zabił też inną kobietę i mężczyznę, który był strażnikiem w kościele. Kolejnej kobiecie udało się uciec z kościoła i schronić w pobliskim barze.
Informację o przebiegu zdarzenia przekazał mer Nicei Christian Estrosi, który we wpisie na Twitterze nazwał zdarzenie atakiem terrorystycznym.

Sprawca wykrzykiwał “Allahu Akbar” nawet w momencie zatrzymania do przez policję. Został postrzelony przez funkcjonariuszy. “Dość! Teraz czas, by Francja odeszła od pokojowych działań, by definitywnie zlikwidować islamofaszyzm na naszym terytorium ”- powiedział mer Nicei Christian Estrosi. “Ofiarom zadano śmierć w okrutny sposób”- dodał.

Francja, po porannym ataku nożownika w Nicei, podnosi do najwyższego poziom zagrożenia terrorystycznego w całym kraju. O decyzji rządu poinformował w Zgromadzeniu Narodowym premier Jean Castex. Szef francuskiego rządu oświadczył też, że odpowiedź francuskiego rządu na ten atak “będzie stanowcza i nieuchronna”.

“Trójka naszych rodaków zostało zamordowanych nożem w sposób barbarzyński i tchórzliwy. W związku z tym dramatycznym zdarzeniem, nasze myśli kierują się ku rodzinom ofiar, ich bliskim, do parafii w Nicei i do całej wspólnoty chrześcijańskiej”- mówił premier w Zgromadzeniu Narodowym. Dodał, że zagrożenie kolejnymi atakami terrorystycznymi w kraju jest wysokie.
W najbliższym czasie do Nicei ma przyjechać prezydent Francji Emmanuel Macron, który opuścił pilnie posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, gdzie miał przedstawić kierunki walki z pandemią. Deputowani do Zgromadzenia uczcili pamięć ofiar ataku w Nicei minutą ciszy.

Wszczęto śledztwo w kierunku zamachu terrorystycznego.

Konsulat Generalny RP w Lyonie apeluje do Polaków przebywających w Nicei o niezbliżanie się do miejsca porannego ataku nożownika. “Atak nożownika w pobliżu Katedry Notre Dame de Nice w Nicei. Prosimy o unikanie miejsca oraz stosowanie się do zaleceń miejscowych służb”- napisano w komunikacie konsulatu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Piotr Kowalczuk/i mg/w dyd
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/KAI, IAR wczesn./w dyd

COMMENTS