HomePOLSKA

Po zabójstwie prezydenta Adamowicza lubelski poseł pisze do ministra Ziobry. Chce przywrócenia kary śmierci

Po zabójstwie prezydenta Adamowicza lubelski poseł pisze do ministra Ziobry. Chce przywrócenia kary śmierci

Jakub Kulesza przypomina, że Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro mówili w przeszłości o wprowadzeniu w Polsce kary śmierci. Lubelski poseł wraca do tematu po morderstwie prezydenta Gdańska.

Po raz ostatni karę śmierci w Polsce wykonano w 1988 roku. Od 1995 r. obowiązywało moratorium na wykonywanie tej kary, a z kodeksu karnego została wykreślona trzy lata później. Ostatecznie w 2013 r. Polska ratyfikowała Protokół nr 13 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka znoszący karę śmierci we wszystkich okolicznościach. Jednak co kilka lat kolejni politycy postulują przywrócenie takiej kary. Teraz robi to lubelski poseł partii Wolność Jakub Kulesza (wcześniej Kukiz’15). W interpelacji do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przypomina, że prawicowi politycy wiele razy w przeszłości wracali do tematu.

 

“W 2004 r. reprezentował Pan Minister grupę posłów PiS, składających projekt ustawy, który przywracał karę śmierci za najcięższe zbrodnie, tj. ludobójstwo i zabójstwo kwalifikowane (druk nr 3463 z 25 października 2004 r.). W 2011 r. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że PiS będzie chciało przywrócenia kary śmierci za “szczególnie drastyczne zabójstwa” i zapowiedział, że stosowny projekt zmiany w Kodeksie karnym trafi do Sejmu. W podobnym tonie wypowiadał się obecny wiceminister sprawiedliwości Pan Patryk Jaki, który w imieniu klubu poselskiego Solidarna Polska odpowiedział, że “jesteśmy i zawsze będziemy za wprowadzeniem kary śmierci dla bezwzględnych, zdeprawowanych przestępców i gwałcicieli” – pisze Kulesza i dodaje, że według badań z 2017 r. 45,3 respondentów opowiedziało się za przywróceniem kary śmierci.

 

Dlatego Kulesza stawia Ziobrze pytania: – Jakie jest stanowisko Pana Ministra w sprawie wprowadzenia do Kodeksu Karnego kary śmierci za ludobójstwo oraz kwalifikowaną postać zabójstwa (zabójstwo umyślne ze szczególnym okrucieństwem lub w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem lub w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie lub z użyciem materiałów wybuchowych)?

 

A także: – Czy Pan Minister popiera przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie wprowadzenia kary śmierci za ludobójstwo oraz kwalifikowaną postać zabójstwa? Pismo Kuleszy wynika wprost z tragicznych wydarzeń w Gdańsku, gdzie został zamordowany prezydent tego miasta Paweł Adamowicz. Poseł ocenia, że takie zachowania „powinny być karane w Polsce karą śmierci”. I stawia kolejne pytanie: – Ile będzie kosztować polskich podatników dożywotni pobyt w więzieniu Stefana W., zakładając, że będzie trwać 40 lat? Odpowiedzi ministra Ziobry na razie nie ma.

 

COMMENTS