HomePOLSKAPILNE

Po sylwestrowym szale przyszedł czas na wyższe ceny. Nowy rok przynosi podwyżki

Po sylwestrowym szale przyszedł czas na wyższe ceny. Nowy rok przynosi podwyżki

Od nowego roku więcej płacimy za wywóz śmieci. Drożej będzie kosztował nas podatek od nieruchomości. Dobrą informacją jest wzrost płacy minimalnej i emerytur.

W tym roku czekają nas również wyższe podatki od nieruchomości, które dopuściło ministerstwo finansów w specjalnym obwieszczeniu, a władze Szczecina skrzętnie z tego skorzystały. W związku z tym za mieszkanie 50-metrowe (plus udział w gruncie) – podatek od nieruchomości wzrośnie o 6,7 zł rocznie.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą w lokalach o powierzchni 100 m.kw. (plus udział w gruncie) podwyżka podatku wyniesie 82 zł rocznie, dla prowadzących działalność gospodarczą w budynku o pow. 1000 m.kw. to dodatkowe 880 zł podatku. – Stawki podatku w zakresie budynków lub ich części mieszkalnych oraz gruntów pozostałych, pozostawały na niezmienionym poziomie od 2014 r. – tłumaczy magistrat. Władze miasta szacują, że po podwyżce w przyszłym roku ściągną z podatku od nieruchomości łącznie 263,2 mln zł.
Największe zmiany czekają nas w związku z kosztami wywozu śmieci. W zabudowie wielorodzinnej (np. spółdzielnie mieszkaniowe) każda rodzina segregująca odpady zapłaci 7,5 zł za każdy zużyty metr sześcienny wody. Dotychczas było to 5 zł za metr sześcienny.
Przyjmując, że jedna osoba miesięcznie zużywa średnio około trzech metrów sześciennych wody, czyli czteroosobowa rodzina zapłaci miesięcznie ok. 90 zł. Ci, którzy nie segregują odpadów zapłacą aż 15 zł za każdy zużyty metr wody (wcześniej 10 zł).
Podwyżki czekają też właścicieli domów jednorodzinnych. Ci, którzy segregują odpady zapłacą co miesiąc 94 zł (w 2019 roku 65 zł). Ci, którzy nie segregują – 188 zł zamiast 130 zł. – Zgodnie z prawem system gospodarki odpadami musi się bilansować, dlatego nie powinno być deficytu. Poza tym rynek chiński nie odbiera już z Europy odpadów, co też podwyższa koszty – wyjaśnia Paweł Adamczyk, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej szczecińskiego magistratu.
Wraz z minimalnym wynagrodzeniem rośnie także wprowadzona w 2017 roku minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Jej główny cel to ograniczania zjawiska nadużywania umów cywilnoprawnych oraz ochrona osoby najniżej wynagradzanych. W 2020 r. minimalna stawka godzinowa wynosić będzie 17 zł – wzrost z 14,70 zł w roku ubiegłym. Najniższa emerytura wyniesie 1200 zł, zamiast 1100. W marcu emerytów czeka też „trzynastka”.
Jak zapowiadają eksperci, cenowy szok wywołają podwyżki prądu w przemyśle. A te podwyżki spowodują wzrost cen na dobra konsumpcyjne. Szacuje się, że ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 20-40 proc. dla przedsiębiorstw i o 20-30 proc. dla gospodarstw domowych. Ale ceny prądu wyższe dla przemysłu to coraz wyższe ceny także chleba, nabiału czy mięsa. Zdrożeje przede wszystkim wieprzowina. Później droższy będzie drób, czyli mięso najczęściej wybierane przez Polaków. W związku ze zmianą stawki VAT z 5 do 23 proc. podrożeją owoce morza oraz przetwory z nich, z kawiorem na czele. Podwyżki nie ominą też dań sprzedawanych w restauracjach i innych placówkach gastronomicznych. Podwyżka VAT obejmie także lód w kostkach. Podatek wzrośnie z 8 do 23 proc.
Z podwyżek nie ucieszą się też fani kuchni indyjskiej. Wiele przypraw zdrożeje przez podwyżkę VAT – podatek wzrośnie tylko o 3 proc., z 5 do 8 proc. W 2020 roku będą też rosły ceny mięsa, zwłaszcza wieprzowego. Powodem nie będą jednak jak powyżej podwyżki VAT-u, lecz ograniczenia podaży tego mięsa na świecie. Bardzo prawdopodobne jest też to, że w górę pójdą ceny krajowych owoców. Wzrosną też koszty pieczywa i produktów nabiałowych. Powód? Podwyżki cen energii. W przypadku serów zwiększy się przede wszystkim koszt ich przechowywania, a w przypadku chleba koszty produkcji. Niestety, koszt energii elektrycznej, podobnie jak ceny paliw, przekładają się bezpośrednio na ceny żywności. Eksperci przewidują, że w związku z wzrostem płacy minimalnej w 2020 roku znacznie wzrosną wszelkie usługi. Za część przyszłorocznych podwyżek odpowiadać będą także podatki – w górę, aż o 10 proc. pójdzie akcyza na alkohol i papierosy. Od lipca 2020 r. podrożeją także e-papierosy, dziś objęte zerową akcyzą. W przypadku papierosów ze wstępnych obliczeń wynika, że przeciętnie każda paczka podrożeje o ponad 1 zł.


COMMENTS