HomeUSA

Po śmierci sędzi Sądu Najwyższego Donald Trump chce, by jej miejsce zajęła Coney Barrett z Chicago. Sprzeciwiają się temu Demokraci

Po śmierci sędzi Sądu Najwyższego Donald Trump chce, by jej miejsce zajęła Coney Barrett z Chicago. Sprzeciwiają się temu Demokraci

Po śmierci Ruth Bader Ginsburg, sędzi Sądu Najwyższego, Donald Trump chce, by jej miejsce zajęła kobieta. I to przed listopadowymi wyborami, czemu sprzeciwiają się Demokraci.

 

Po śmierci Ruth Bader Ginsburg, sędzi amerykańskiego Sądu Najwyższego  Donald Trump powiedział, że na jej miejsce powinna zostać powołana kobieta. Prezydent zapowiedział, że decyzję podejmie w przyszłym tygodniu.

Wymienił swoje kandydatki: Coney Barrett i Barbara Lagoa. Ta pierwsza pełni funkcję sędziego w Chicago i, jak się wydaje, ma największe szanse. Lagoa ma kubańskie korzenie i jest sędzią w Atlancie.

Feministka Ginsburg uważana była za liberalną ikonę sądownictwa USA. Zmarła na skutek przerzutów raka trzustki w swoim domu w Waszyngtonie, otoczona rodziną. Była dopiero drugą kobietą zasiadającą w Sądzie Najwyższym.

W sobotę Donald Trump obwieścił na Twitterze, że nie będzie zwlekał z wybraniem jej następcy.
Jego demokratyczny rywal w walce o Biały Dom, Joe Biden, mówi, że decyzja o zastąpieniu Ginsburg powinna poczekać do zakończenia wyborów prezydenckich.

Trump obiecał jednak, że „bez zwłoki” zaprzysięgnie następcę Ginsburg, co rozwścieczyło Demokratów.

– W przyszłym tygodniu przedstawię kandydata. Będzie to kobieta – powiedział Trump na wiecu wyborczym w Fayetteville w Karolinie Północnej w sobotę. – Myślę, że powinna to być kobieta, bo tak naprawdę lubię kobiety bardziej niż mężczyzn.

Niektórzy skandowali: „Wypełnij to miejsce!”, wzywając Trumpa do skorzystania z rzadkiej okazji wyznaczenia trzeciego sędziego podczas jednej kadencji prezydenckiej.

Wcześniej Trump pochwalił wspomniane sędziny zasiadające w federalnych sądach apelacyjnych jako możliwe kandydatki. Obie panie – Amy Coney Barrett i Barbara Lagoa – są konserwatystkami i przechyliliby szalę Sądu Najwyższego na korzyść republikanów.

Demokraci sprzeciwiają się nominacji przed wyborami. Podają, że Republikanie z Senatu zablokowali kandydata Baracka Obamy, powołując się na zwyczaj, że takiej decyzji nie podejmuje się przed wyborami prezydenckimi.

Wtedy przywódca większości w Senacie Mitch McConnell uzasadniał ten ruch twierdzeniem, że był to rok wyborów. Ale teraz senator McConnell mówi, że poprze kandydatkę Trumpa i podda ją pod głosowanie w Senacie przed wyborami.

Jeśli tak się stanie, w Sądzie Najwyższym Republikanie mieliby sześciu nominatów, Demokraci – trzech. Przed objęciem urzędu przez Trumpa, panowała w tym sądzie ideologiczna równowaga: 4 sędziów uznawano za liberalnych, 4 za konserwatywnych, a sędziego Anthony’ego Kennedy’ego uważano za centrystę.

Sąd Najwyższy USA to sąd najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Do niego należy również kontrola zgodności działań legislatury i władzy wykonawczej z konstytucją.

Red. Kazimierz Sikorski PolskaPress AIP

COMMENTS