HomePOLSKA

PO składa projekt ustawy “Czyste ręce”: Oświadczenia majątkowe również dla współmałżonków najważniejszych osób w państwie

PO składa projekt ustawy “Czyste ręce”: Oświadczenia majątkowe również dla współmałżonków najważniejszych osób w państwie

Platforma Obywatelska składa w Sejmie projekt ustawy “Czyste ręce”. Zakłada on, że oświadczenia majątkowe będą musieli składać również współmałżonkowie najważniejszych osób w państwie. Projekt zaprezentował szef PO Grzegorz Schetyna. Jak powiedział, oświadczenia majątkowe powinni też składać współmałżonkowie: prezydenta, premiera, ministrów oraz członków prezydium Sejmu i Senatu.

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zaapelował do prezesa Prawa i Sprawiedliwości, aby projekt ustawy przyjąć w parlamencie w tym tygodniu. Jak mówił, chodzi o to, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości oraz, by już nikt nie mógł oskarżać premiera o “niejasności w oświadczeniach majątkowych”.

Projekt jest reakcją na publikację “Gazety Wyborczej”, która napisała, że Mateusz Morawiecki w 2002 roku, jako członek zarządu BZ WBK, kupił od Kościoła za 700 tysięcy złotych działkę we Wrocławiu. Rzeczoznawca jej wartość wycenił potem na 4 miliony złotych. Archidiecezja Wrocławska wydała wczoraj oświadczenie, w którym poinformowano, że “ceny transakcyjne sprzedaży działek w roku 2002 w obrębie Oporowa były podobne do ceny zakupu działki przez Iwonę i Mateusza Morawieckich”.

Pełnomocnik premiera mecenas Dariusz Tokarczuk zapowiedział wczoraj, że w najbliższych dniach złoży pozew przeciwko wydawcy “Wyborczej”, redaktorom naczelnym gazety oraz portalowi wyborcza.pl i autorowi tekstu. W pozwie czytamy, że przedstawione w tekście informacje są nieprawdziwe, nieścisłe, niepełne i nierzetelne, wobec czego naruszają dobra osobiste.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Naukowicz/jf/wk/jj/sk

COMMENTS