HomeCiekawostki

Po raz pierwszy w historii doszło do spaceru kosmicznego z udziałem samych kobiet

Po raz pierwszy w historii doszło do spaceru kosmicznego z udziałem samych kobiet

Po raz pierwszy w historii doszło do spaceru kosmicznego z udziałem samych kobiet. Amerykańskie astronautki Jessica Meir i Christina Koch wyszły na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby dokonać prac serwisowych. Do astronautek zatelefonował prezydent Donald Trump.

Amerykańskie astronautki spędziły poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną ponad 5 godzin. W tym czasie naprawiały kontroler baterii litowo-jonowych. Pod koniec prac połączył się z nimi Donald Trump. Siedząc obok swojej córki Ivanki oraz wiceprezydenta Mike’a Pence’a amerykański prezydent pogratulował astronautkom. „One wykonują prace na bardzo dużej wysokości, wysokości na jaką mało kto się wzniesie. Gratulacje Christina i Jessica, to jest naprawdę historyczne wydarzenie” – mówił prezydent USA.

Jessica Meir zwróciła uwagę, że w przeszłości wiele kobiet brało udział w spacerach kosmicznych. Tym razem jednak poza stacją znalazły się same kobiety. „My po prostu wykonujemy swoja pracę. Coś, do czego przygotowywałyśmy się przez 6 lat. Chciałybyśmy oddać hołd kobietom, które były przed nami” – powiedziała Meir.

Biały Dom podkreślił, że była to pierwsza od czasu lądowania na Księżycu rozmowa urzędującego prezydenta USA z astronautami znajdującymi się poza stacją lub pojazdem kosmicznym.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/mcm/wk

COMMENTS