HomePOLSKA

Po medialnych doniesieniach minister zdrowia zapowiada zmiany na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych

Po medialnych doniesieniach minister zdrowia zapowiada zmiany na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział od października zmiany, które mają poprawić funkcjonowanie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Zostanie wprowadzony “triaż” – to znaczy system oceny stanu chorego i segregacji medycznej pacjentów – czyli dzielenie pacjentów na bardziej chorych, chorych i lekko chorych – czerwona, pomarańczowa, zielona i niebieska linia postępowania. Od października obowiązkowy triaż wejdzie w największych SOR-ach, które leczą 80 procent pacjentów.

Minister Szumowski dodał, że czeka na wyniki kontroli szpitali na Śląsku, gdzie ostatnio doszło do tragedii, między innymi zgonu pacjenta na izbie przyjęć. “Poprosiłem o przeprowadzenie kontroli całego procesu postępowania z pacjentami, które skończyły się takimi tragediami. Niedługo będziemy mieli wyniki kontroli i będziemy wiedzieli gdzie był błąd, i dlaczego tak się stało – zaznaczył minister
Jak informowały media w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu zmarł 39-letni pacjent, który kilka godzin czekał na izbie przyjęć. Z kolei w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, 20-letnia kobieta została przeniesiona z SOR-u na pododdział udarowy dopiero wtedy, gdy jej stan bardzo się pogorszył.
Obecnie nie ma danych, jaki jest czas oczekiwania na SORach, w poszczególnych wskazaniach. Ma to zmienić elektroniczny system TOPSOR, który monitoruje ruch pacjentów. Trwa pilotaż tego systemu, a od października będzie on wprowadzony w całej Polsce. Oznacza to, że każdy SOR będzie musiał raportować jaki, jest okres oczekiwania w poszczególnych liniach – dodał minister . Będą też szkolenia dotyczące triażu, prowadzone przez oddziały wojewódzkie NFZ.

IAR Joanna Stankiewicz/kj

COMMENTS