HomePOLSKA

PO krytykuje, PiS broni ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego

PO krytykuje, PiS broni ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego

Platforma Obywatelska wezwała premiera do natychmiastowego zdymisjonowania ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. PO krytykuje ministra za to, że zainaugurował budowę nowej elektrowni w Ostrołęce, na którą w ocenie polityków Platformy nie ma zabezpieczonych środków. Ich zdaniem, minister zrobił to wyłącznie na potrzeby kampanii wyborczej. Platforma zarzuca również Krzysztofowi Tchórzewskiemu bierność w sprawie importu rosyjskiego węgla do Polski. Ministra broni Prawo i Sprawiedliwość. 
Poseł PO Cezary Tomczyk przypomniał podczas konferencji prasowej w Sejmie, że w 2014 roku PiS obiecywało wprowadzenie embarga na dostawy rosyjskiego węgla. Przytoczył słowa polityka tej partii Mariusza Błaszczaka, który według niego miał powiedzieć wtedy, że “węgiel ten jest dotowany przez Putina, a pieniądze pozyskane z tego tytułu służą do napadania na sąsiednie kraje”. Cezary Tomczyk pytał, dlaczego mimo tak poważnych deklaracji Polska zamierza importować w przyszłym roku 17 milionów ton rosyjskiego węgla. Zdaniem polityków PO, importem rosyjskiego węgla powinna zainteresować się prokuratura.
Szefa resortu energii bronią politycy Prawa i Sprawiedliwości. Poseł PiS Kazimierz Smoliński powiedział, że Krzysztof Tchórzewski jest bardzo dobrym ministrem energii. W jego ocenie jest on pierwszym ministrem, który poradził sobie z problemem górnictwa. Kazimierz Smoliński nie zgadza się też z zarzutami polityków PO, którzy uważają nie ma pieniędzy na budowę elektrowni w Ostrołęce. Zdaniem polityka PiS, środki na ten cel są i elektrownia zostanie wybudowana.
Klub Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o przedstawienie przez rząd na najbliższym posiedzeniu Sejmu informacji bieżącej. Platforma tłumaczy, że oczekuje od premiera wyjaśnień w sprawie skali importu rosyjskiego węgla do Polski oraz inwestycji w Ostrołęce. PO obwinia ministra Tchórzewskiego także o wzrost cen energii.
Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 23-24 października.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Michał Fabisiak/dabr

COMMENTS