2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

PO i Nowoczesna zapowiadają zaskarżenie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym do Trybunału

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiadają, że jutro zaskarżą do Trybunału Konstytucyjnego przyjętą w ubiegłym tygodniu ustawę o Trybunale.

Podobny krok zapowiada Nowoczesna. PiS tłumaczy szybkość pracy nad swoim projektem chęcią nieparaliżowania prac TK.
Zdaniem szefa klubu PO, Sławomira Neumanna, to co się stało z Trybunałem jest uderzeniem w podwaliny państwa prawa. Wskazuje, że Sejm, Senat i prezydent przyjęli ustawę w ciągu dwóch dni, bez ekspertyz prawnych, i tego samego dnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. „Tak szybko nie proceduje się w Polsce nawet ustaw związanych z klęskami żywiołowymi” – argumentował. „Tu nie ma żadnej klęski żywiołowej, a mamy zamach na Trybunał” – dodał.
Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zapowiada wnioski w „najbliższych dniach”. Jednak, jej zdaniem, Trybunał powinien ocenić nowelizacje uchwalone przez posłów poprzedniej i obecnej kadencji, czyli – jak mówiła – „pierwszy i drugi rozbiór Trybunału Konstytucyjnego”. Jeśli Nowoczesna nie zbierze pod wnioskiem wymaganych podpisów 50 posłów, zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie jej wniosku do Trybunału.
Jacka Sasina z PiS-u dziwi, że ludzie uznawani za autorytety prawnicze, ocknęli się teraz – a to poprzednia koalicja rządowa dokonała „dewastacji” Trybunału Konstytucyjnego. – Wówczas oburzenia nie było – podkreślił. Jak argumentował, PiS chce doprowadzić do tego, by Trybunał działał zgodnie z Konstytucją. Został zmuszony do zmian, bo te przed wyborami były niekonstytucyjne – dodaje.
Poseł ruchu Kukiz ’15 Robert Winnicki oceniał, że to bardziej sprawa polityczna niż prawna. Jego zdaniem, należy po prostu uszanować wolę większości parlamentarnej.
Uchwalona w tym tygodniu nowelizacja ustawy o Trybunale zakłada ponowny wybór pięciu sędziów TK. W piątek rano bez poprawek przyjął ją Senat, po południu podpisał ją prezydent Andrzej Duda. W ciągu 7 dni od jej wejścia w życie zostaną zgłoszone nowe kandydatury na stanowiska sędziów, których kadencja upływa w tym roku. Ustawa wprowadza ponadto kadencyjność prezesa i wiceprezesa Trybunału. Będą wybierani na trzy lata z możliwością ponownego powołania. Prezes i wiceprezes – obecnie odpowiednio: Andrzej Rzepliński i Stanisław Biernat – utracą stanowiska po upływie trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy.

(IAR)/Elżbieta Łukowska/to/K.P

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520