HomePOLSKA

PO domaga się wyjaśnień ws. nieruchomości premiera. Morawiecki wraz z żoną składają pozew przeciwko “Gazecie Wyborczej”

PO domaga się wyjaśnień ws. nieruchomości premiera.  Morawiecki wraz z żoną składają pozew przeciwko “Gazecie Wyborczej”

Platforma Obywatelska domaga się od premiera wyjaśnień w sprawie jego majątku. Dzisiejsza “Gazeta Wyborcza” napisała, że w 2002 roku Mateusz Morawiecki wraz z żoną kupili 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych od Kościoła we Wrocławiu. Według tych doniesień, rzeczoznawca ocenił, że nieruchomość już w 1999 roku warta była prawie 4 miliony złotych.

Doniesienia dementuje Centrum Informacyjne Rządu, które oświadczyło w komunikacie, że “Gazeta Wyborcza” po raz kolejny łamie podstawowe standardy dziennikarskiej rzetelności. “Tekst “Gazety Wyborczej” narusza dobra osobiste Premiera i jego żony, którzy podjęli decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w nim “kłamstw i manipulacji” – poinformowało CIR.

Podczas konferencji prasowej poseł PO Cezary Tomczyk mówił, że “trzeba zadać pytanie o osobistą uczciwość premiera”.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie Kancelarii Premiera napisano, że dzisiejszy tekst red. Jacka Harłukowicza opiera się na niedopowiedzeniach, domysłach, spekulacjach i nieprawdziwych sformułowaniach. “Służy to przedstawieniu Premiera i jego żony w złym świetle – gdy w rzeczywistości sam artykuł jest pełen manipulacji i nierzetelności” – czytamy w oświadczeniu.

 

 

***

 

Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną podjęli decyzję o skierowaniu artykułu dzisiejszej “Gazety Wyborczej” na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w nim kłamstw i manipulacji, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. “Gazecie Wyborczej” wytknięto także nierzetelność. “Tekst narusza dobre osobiste premiera i jego żony” – uargumentowano w oświadczeniu.

Dzisiejsza “Gazeta Wyborcza” napisała, że premier Morawiecki wraz z żoną w 2002 roku kupili od Kościoła 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych. Ziemia leży we Wrocławiu. Według “Gazety Wyborczej” działki premiera i jego żony mogą być obecnie warte nawet 70 mln złotych.
“Gazeta Wyborcza po raz kolejny łamie podstawowe standardy dziennikarskiej rzetelności. Dzisiejszy tekst red. Jacka Harłukowicza opiera się o niedopowiedzenia, domysły, spekulacje i nieprawdziwe sformułowania. Służy to przedstawieniu Premiera i jego żony w złym świetle – gdy w rzeczywistości sam artykuł jest pełen manipulacji i nierzetelności” – napisano w oświadczeniu CIR.

CIR wyjaśnia, że autor przemilczał fakty, które zaprzeczały postawionym przez niego tezom. “Na przykład w odpowiedzi udzielonej mu przez Centrum Informacyjne Rządu wskazano wyraźnie, że wiedzę o możliwości nabycia działki pani Iwona Morawiecka uzyskała 17 lat temu z więcej niż jednego źródła (“wiedzę o możliwości zakupu działki Pani Iwona Morawiecka pozyskała m.in. od znajomego, który zajmował się pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości”). Autor artykułu pominął ten fragment i wprost sformułował wobec Premiera i pani Iwony Morawieckiej zarzut kłamstwa – choć to właśnie on minął się z prawdą” – czytamy w komunikacie CIR.

Autorzy komunikatu podkreślają, że w informacji przekazanej redaktorowi przez Centrum Informacyjne Rządu wskazano na szereg rzeczywistych okoliczności i sekwencji wydarzeń, które zostały pominięte, gdyż zaprzeczają tezie Gazety Wyborczej. “Redaktor pomija również fakt przytoczony w komunikacie CIR, że takie były wówczas ceny transakcyjne działek okolicznych w tym rejonie. Dokonuje dezinformacji poprzez brak uwzględnienia szeregu ograniczeń, wiążących się z użytkowaniem działki” – czytamy w oświadczeniu.
Centrum Informacyjne Rządu odnosi się także do stanu nieruchomości. “Gazeta Wyborcza pomija znaczące fakty odnoszące się do stanu nieruchomości. Jest to do dziś działka rolna, a jej odrolnienie wiąże się z dużym kosztem. Cały czas, podobnie jak 15 i 20 lat temu, na działce rosną rośliny uprawne. Jej potencjalne wyłączenie z produkcji rolnej wiązałoby się z kosztem powyżej 5 mln zł” – czytamy. W oświadczeniu wykazano, że “manipulacją jest także na przykład informacja na temat planu zagospodarowania przestrzennego. Został on uchwalony w 2003 roku, a zakup działki nastąpił wcześniej”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/premier.gov.pl, GW/Wj/zr

IAR/Naukowicz

COMMENTS