Płonie arsenał w obwodzie czernihowskim na Ukrainie. Dywersja? [NOWE INFORMACJE]

Płonie arsenał w obwodzie czernihowskim na Ukrainie. Dywersja? [NOWE INFORMACJE]

Płoną składy amunicji w okolicach miasta Icznia w obwodzie czernihowskim na Ukrainie. Słychać eksplozje. Z okolicy ewakuowano 10 tysięcy osób.

Do pożaru i który powoduje eksplozje, doszło po 3.00 nad ranem. Jak poinformowała państwowa służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych, zapalił się
skład ministerstwa obrony w pobliżu wsi Drużba. Arsenał znajduje się też w pobliżu kilkutysięcznego miasta Icznia.

Terytorium składów amunicji to ponad 400 hektarów. W internecie pojawiły się amatorskie filmy, na których widać łunę pożaru i słychać wybuchy. W ramach akcji ewakuacyjnej z pobliskich miejscowości wywieziono już 10 tysięcy osób, zamknięto niektóre drogi, w promieniu dwudziestu kilometrów zamknięto tez przestrzeń powietrzną.

Na miejsce pożaru udał się premier Wołodymyr Hrojsman.

 


AKTUALIZACJA:

Według ukraińskiego wojska, przyczyną pożaru w składach amunicji pod miastem Icznia była najprawdopodobniej dywersja. Pożar wybuchł nocą powodując liczne eksplozje. Z okolicznych miejscowości ewakuowano kilkanaście tysięcy osób.

Jak poinformował wiceszef ukraińskiego sztabu generalnego generał Rodion Tymoszenko, pożar wybuchł w rezultacie niemal jednoczesnych eksplozji w oddalonych od siebie miejscach arsenału. Jak podkreślił, nastąpiły dwa wybuchy, a potem kolejne dwa w innym miejscu. Te eksplozje wywołały pożar. Wiceszef ukraińskiego sztabu generalnego stwierdził, że intensywność wybuchów w różnych miejscach wskazuje na to, że była to dywersja.

Według danych sztabu generalnego, pożar objął 10 procent arsenału. Wcześniej ukraińska służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych informowała, że składy amunicji pod miastem Icznia obejmują ponad 400 hektarów.

Na miejscu pracują specjalistyczne oddziały strażackie, wyposażone m.in. w czołg gaśniczy. Z okolicy składów amunicji ewakuowano 12 tysięcy osób, zamknięto drogi i przestrzeń powietrzną w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

W związku z sytuacją prezydent Petro Poroszenko wezwał do siebie na naradę szefów resortów siłowych.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/dyd

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0