7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Płatności zbliżeniowe kartą: Ood 1 września duże zmiany. Wchodzi dyrektywa poprawiającą bezpieczeństwo w bankach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niektóre płatności zbliżeniowe kartą poniżej 50 zł będą wymagały podania PIN-u. Takie zmiany czekają klientów banków już we wrześniu 2019. To skutek wprowadzenia przepisów unijnej dyrektywy PSD2. Będzie nieco mniej wygodnie, ale bezpieczniej – zapewniają bankowcy.

 

Dotąd płatności zbliżeniowe kartą wymagają potwierdzenia PIN-em, jeśli kwota jest wyższa niż 50 zł. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku mówiło się o podniesieniu limitu płatności bez podania PIN do 100 zł. Ta zmiana nastąpi, ale w przyszłym roku.

 

Wprowadzenie dyrektywy PSD2 będzie oznaczało wzmocnienie procedur bezpieczeństwa w bankach. Te mają czas na ich wprowadzenie do 14 września. Po tym terminie klientów będą czekały dodatkowe czynności

 

Obecnie transakcje zbliżeniowe, jeśli rachunek opiewa na kwotę niższą od 50 zł, nie wymagają podania numeru PIN. Dobrą stroną tego rozwiązania jest to, że niewielkie rachunki płacimy bardzo szybko, jedynie zbliżając kartę lub jej odpowiedniki (zegarek, telefon, naklejkę).

 

Wada tego rozwiązania jest tylko jedna – jeśli stracimy kartę (zgubimy ją lub zostanie nam skradziona) do chwili jej zastrzeżenia osoba niepowołana może nią płacić za dowolnie dużą liczbę drobnych zakupów. Co prawda klient odpowiada z własnej kieszeni za nieautoryzowane transakcje tylko do kwoty 50 euro (około 210 zł), ale konieczność dodatkowego potwierdzania PIN-em niektórych transakcji pozwoli to ryzyko dodatkowo ograniczyć. PIN będzie trzeba wprowadzać przy co piątej transakcji „karcianej”. Po poprawnym wprowadzeniu PIN – system zacznie na nowo odliczanie do

 

Zmiany czekają nas także przy logowaniu się do systemów bankowości elektronicznej. Przy niektórych logowaniach będzie trzeba wprowadzić dodatkowy parametr, na przykład kod wysłany przez bank. Dodatkowego uwierzytelniania będą wymagały też niektóre transakcje.

 

Zgodnie z zapowiedziami limit kwotowy transakcji zbliżeniowych zostanie podniesiony do 100 zł. Ale nastąpi to od przyszłego roku.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520