HomeŚwiat

Plastikowe talerze i słomki będą zakazane w UE od 2021

Plastikowe talerze i słomki będą zakazane w UE od 2021

Plastikowe słomki, czy sztućce będą zakazane w Unii Europejskiej od 2021 roku. Kraje członkowskie ostatecznie zaakceptowały przepisy dotyczące wycofania z rynku jednorazowych, plastikowych produktów co kończy procedurę ustawodawczą. Jednym z głównym celów przepisów jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów.

Na cenzurowanym są te produkty z tworzyw sztucznych, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza, oraz oceany i stanowią 70 procent wszystkich odpadów morskich. Zwykle są przeznaczone do wykorzystania tylko raz, lub w krótkim czasie i następnie wyrzucane. To właśnie między innymi jednorazowe talerze, sztućce, słomki, patyczki do balonów i patyczki higieniczne, oraz mieszadełka. Za dwa lata te plastikowe produkty, które mają zamienniki, będą zabronione. Wraz z wejściem w życie przepisów nacisk jest położony na to, by jednorazowe produkty były wytwarzane z materiałów podlegających w większym stopniu rozkładowi.

Komisja Europejska szacuje, że dzięki tym przepisom uda się uniknąć szkód środowiskowych, których koszt do 2030 roku stanowiłby równowartość 22 miliardów euro.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr

COMMENTS