2.2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Plaga konsumpcji cukru. Wprowadzenia nowego podatku domaga się Narodowy Fundusz Zdrowia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Podatek od cukru: czy słodycze zdrożeją? Jedzenie zbyt dużych ilości cukru powoduje ciężkie i przewlekłe choroby takie jak: otyłość, nadciśnienie, cukrzyca oraz nowotwory. Można je ograniczyć wprowadzając obostrzenia finansowe. Co gorsze dla smakoszy słodyczy Narodowy Fundusz Zdrowia chce, aby w Polsce zaczął obowiązywać podatek od cukru. Kiedy zostanie wprowadzony? 

 

Według GUS, w 2018 roku statystyczny Polak zjadł aż o 6 kg cukru więcej niż rok wcześniej. Cukrzycę ma w naszym kraju ok. 3 mln obywateli. Na tym nie koniec wstydliwych statystyk. W Polsce ponad 60 proc. mężczyzn i blisko połowa kobiet w cierpi na nadwagę lub otyłość. Pod tym względem zajmujemy niechlubne piąte miejsce wśród najbardziej otyłych narodów Europy. Za nadprogramowe kilogramy Polaków odpowiedzialny jest m.in. cukier. Spożywamy go w nadmiarze objadając się słodyczami i pijąc słodkie napoje.

 

– Mamy do czynienia z plagą konsumpcji cukru na ogromną skalę. Jeśli spojrzymy na to, ile rocznie spożywa go przeciętny Polak, to okazuje się, że każdy z nas konsumuje rocznie 40 kilogramów czystego cukru. Z czego 10 kilo w sposób świadomy, a reszta to różne słodzenia zawarte na przykład w napojach, żywności i innych produktach spożywczych. A my nie mamy pełnej świadomości, co tak naprawdę jemy. Trzeba się zastanowić jak nad tym zapanować, bo to powoduje ogromne konsekwencje dla naszego zdrowia – argumentował na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Adam Niedzielski, szef Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Wielu z nas nie ma świadomości, że cukier jest na przykład w chlebie, ogórkach konserwowych i ketchupie, a substancje słodzące w kiełbasach i wędlinach drobiowych. Sporo cukru zawierają także alkohole z wódką na czele. Duże ilości tego składnika zawierają pozornie zdrowe jogurty owocowe, soki i płatki śniadaniowe.

 

Podatek od produktów z dużą zawartością cukru to nie nowość. Wprowadziły go już Kanada, Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania. I mają oczekiwane efekty. Kiedy mógłby on zacząć obowiązywać u nas? Konkretnej daty nie ma, ale mówi się o tym, że jak najszybciej.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520