8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Placówki medyczne w Polsce będą mogły łatwiej zatrudniać lekarzy z zagranicy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Placówki medyczne w Polsce będą mogły łatwiej zatrudniać lekarzy z zagranicy. Przed trzema dniami rząd przyjął nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przedłożoną przez ministra zdrowia. Dzięki niej rząd zamierza poprawić warunki kształcenia lekarzy oraz zwiększyć liczbę specjalistów w systemie ochrony zdrowia.

Projekt wprowadza rozwiązania zachęcające do powrotu z zagranicy lekarzy i lekarzy dentystów będących obywatelami Polski, którzy uzyskali dyplomy poza Unią Europejską. Umożliwia też zatrudnianie w naszym kraju lekarzy specjalistów wykształconych poza Unią: obywateli polskich i obcokrajowców. Zmiany mają obowiązywać od 1 kwietnia.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała, że lekarzy obcokrajowców będzie można zatrudniać pod pewnymi warunkami. Osoby, które zdobyły odpowiednie kwalifikacje specjalisty w krajach trzecich: obywatele polscy i cudzoziemcy – będą mogli być zatrudnieni na 5 lat tylko w danym podmiocie leczniczym. W tym czasie zatrudniony lekarz powinien dokonać całej procedury nostryfikacji dyplomu. Wiceminister podkreśliła, że będzie to prawo wykonywania zawodu ograniczone do jednego podmiotu leczniczego.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja uważa, że nowe rozwiązanie nie poprawi sytuacji, związanej z brakiem lekarzy w Polsce, nie zniweluje luki pokoleniowej i nie zwiększy ich liczby. Prezes powiedział, że nie chodzi o blokowanie komukolwiek spoza Unii Europejskiej pracy na rynku medycznym w Polsce,. Jednak jego zdaniem trzeba mieć pewność, iż lekarze uzyskujący dyplomy i umiejętności z zakresu specjalizacji zagwarantują prawidłowe leczenie polskim pacjentom.

Nowelizacja przewiduje też ułatwienia w kształceniu podyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów. Chodzi o szybką ścieżkę potwierdzania kwalifikacji zawodowych przez lekarza i lekarza-dentystę wykształconych w Polsce. W praktyce oznacza to szybsze przystępowanie przez lekarzy do Lekarskiego Egzaminu Końcowego i lekarzy dentystów do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego – na ostatnim roku studiów – oraz do Państwowego Egzaminu Specjalistycznego na ostatnim roku szkolenia specjalizacyjnego.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520