HomeUncategorized

PKW: Do godziny 17:00 głosowało 45,94 procent uprawnionych

PKW: Do godziny 17:00 głosowało 45,94 procent uprawnionych

Frekwencja na godzinę 17:00 w wyborach do parlamentu wyniosła 45,94 procent – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Jak mówił na konferencji prasowej wiceprzewodniczący PKW, sędzia Sylwester Marciniak, w porównaniu do danych z poprzednich wyborów parlamentarnych na tę godzinę, jest to przyrost o prawie 7 procent.
Sylwester Marciniak podkreślił, że frekwencja została obliczona na podstawie danych otrzymanych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Poinformował, że do godziny 17:00 karty do głosowania wydano 13 609 726 osobom uprawnionym, co oznacza właśnie, że w wyborach do tej godziny wzięło udział 45,94 procent tych, którzy mają prawo głosować.

Według danych PKW najwyższą frekwencję odnotowano w okręgu wyborczym obejmującym Warszawę, a najniższą – w okręgu w Opolu. W obejmującym Warszawę okręgu numer 19 frekwencja wyniosła 54,86 procent. Drugie i trzecie miejsce na liście okręgów z najwyższą frekwencją wyborczą zajmują okręgi numer 39 w Poznaniu z wynikiem 52,36 procent oraz warszawski okręg numer 20, gdzie do urn do godziny 17:00 poszło 51,76 procent uprawnionych.
Najniższą frekwencję – 39,54 procent odnotowano w obejmującym Opole okręgu numer 21. Drugie miejsce od końca wśród okręgów z najniższą frekwencją zajął okręg nr 34 w Elblągu – 40,8 procent, a trzecie okręg nr 2 w Wałbrzychu, gdzie frekwencja wyniosła – 42,04 procent.

W podziale według województw najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie wyniosła 49,59 procent. Za Mazowieckiem uplasowały się kolejno województwo małopolskie w wynikiem 47,98 procent i pomorskie z wynikiem 47,26 procent.
Natomiast najniższą frekwencję wśród województw zanotowano w Opolskiem, gdzie do godziny 17:00 głosowało 39,54 procent uprawnionych. Przedostatnie miejsce na liście województw o najniższym wyniku zajęło województwo warmińsko-mazurskie z frekwencją 41,65 procent i województwo lubuskie, gdzie do urn poszło 42,55 procent uprawnionych.

Sylwester Marciniak dodał, że jeśli chodzi o duże miasta, to najwięcej z osób uprawnionych oddało głos w Warszawie. Frekwencja wyniosła tam 54,86 procent. W Poznaniu – drugim pod względem wysokości frekwencji wyborczej mieście – głosowało 52,88 procent uprawnionych. W trzecim Toruniu frekwencja wyniosła 51,16 procent.
Z kolei najniższa frekwencja była w Gorzowie Wielkopolskim , gdzie głos oddało 47,43 procent osób do tego uprawnionych. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się Opole z wynikiem 47,99 procent i i Kielce, gdzie zagłosowało 48,48 procent wyborców.

Jak mówił wiceszef PKW, “w stosunku do liczby osób uprawnionych, najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w miejscowości Podkowa Leśna, powiat grodziski województwo mazowieckie – 64,45 procent. Natomiast najmniej w gminie Walce, powiat krapkowicki, województwo opolskie – 28,62 procent.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała także, że pomiędzy godziną 10:00 a 14:00 zanotowano w całym kraju 51 incydentów zakłócających wybory. Jak mówił sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz, członek PKW, są wśród nich 4 przestępstwa wyborcze.
Jedno z nich, popełnione w miejscowości Kozy podpada pod Kodeks karny. Tam, na budynku, w którym znajdował się jeden z lokali wyborczych, sprawca malował hasła z agitacją wyborczą. Jak mówił sędzia, “była to działalność zauważalna, ponieważ napisy mają wysokość około 60 centymetrów, umieszczono je na długości 20 metrów”. Pozostałe trzy przypadki były związane z wynoszeniem kart wyborczych z lokali. Doszło do nich w Toruniu, Giżycku i Warszawie
Wśród incydentów zanotowano także 21 wykroczeń podlegających pod Kodeks wykroczeń. Ponownie, najwięcej z nich – 20 w skali kraju dotyczyło usuwania i uszkodzenia ogłoszeń wyborczych. Zanotowano jeden przypadek zakłócania spokoju.
Jak mówił sędzia Arkadiusz Despot-Mładanowicz pojawiły się również wykroczenia, o których mowa w Kodeksie wyborczym. Najwięcej dotyczyło prowadzenie agitacji wyborczej 17 przypadków w skali kraju. Cztery przypadki dotyczyły umieszczania materiałów wyborczych, natomiast 5 prowadzenia agitacji na terenie urzędu administracji publicznej.
Łącznie przez cały dzień, do godziny 14:00 odnotowano 219 incydentów wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że nie ma podstaw do przedłużenia głosowania. Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21:00.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/jl/dw

COMMENTS