HomePOLSKA

PKW: Cisza wyborcza i głosowanie bez większych zakłóceń

PKW: Cisza wyborcza i głosowanie bez większych zakłóceń

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego przebiega spokojnie i zgodnie z planem – punktualnie o 7.00 zostały otwarte wszystkie komisje wyborcze, także na terenach dotkniętych podtopieniami.

 

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że zarówno wczoraj, jak i dzisiejszego poranka doszło do kilku incydentów, związanych z wyborami. Wczoraj zanotowano 38 przypadków, które mogą być uznane za złamanie przepisów wyborczych. W 18 przypadkach było to uszkodzenie banerów, a w 4 – agitacja w okresie ciszy wyborczej.
Dziś rano doszło do incydentu w Olsztynie, gdzie przewodniczący jednej z komisji stawił się w niej pod wpływem alkoholu. Został odsunięty od zasiadania w komisji.

 

***

 

Pierwsze protokoły z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce mogą być wywieszone najwcześniej o godzinie 23.00. Lokale wyborcze otwarto o godzinie 7, zostaną zamknięte o 21.00.

Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego mówi, że w żadnym państwie nie można podać wyników głosowania przed zakończeniem wyborów we wszystkich państwach Unii. „W związku w z tym, także i w Polsce może być taka sytuacja, że komisje obwodowe zakończą już prace, ale nie wywieszą protokołu do godziny 23.00 bo do tej godziny trwa jeszcze głosowanie we Włoszech”, wyjaśnia Krzysztof Lorenz.

Wcześniej, bo po zamknięciu lokali wyborczych można podawać wyniki sondaży exit polls.

Najdłużej na podanie oficjalnych wyników muszą czekać mieszkańcy Holandii i Wielkiej Brytanii, gdzie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w czwartek. W piątek do urn poszli Irlandczycy, a wczoraj – mieszkańcy Łotwy, Malty i Słowacji. W Czechach wybory trwały dwa dni – w piątek i w sobotę.

Najwięcej, bo 21 państw głosowanie przeprowadza dziś.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/jf/dw

IAR/łp/dw

COMMENTS