HomePOLSKA

Pitera wezwana przed komisję Jakiego

Pitera wezwana przed komisję Jakiego

Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich wzywa Julię Piterę. Jak wyjaśnia w rozmowie z IAR wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta, europosłanka Platformy Obywatelskiej ma zeznawać 30 maja podczas rozprawy na zasadach ogólnych: “Będziemy przyglądali się działaniom władz Warszawy z perspektywy osoby, która wywodzi się z warszawskiego samorządu. Była parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej oraz pełnomocnik do spraw korupcji w rządzie Donalda Tuska sama niejednokrotnie interweniowała w sprawie Macieja M. między innymi w sprawie Ogródka Jordanowskiego przy ulicy Szarej, w czasie kiedy pełniła ważne funkcje publiczne”.

Sebastian Kaleta dodaje, że reprywatyzacji Ogródka Jordanowskiego przy ulicy Szarej w Warszawie, komisja chce się przyjrzeć także podczas odrębnej rozprawy, która również ma się odbyć pod koniec maja. “Na pewno będzie mowa o kilku wątkach między innymi handlu roszczeniami, tego jak miasto patrzyło na ważny teren dla mieszkańców Powiśla z perspektywy urzędniczej oraz aktywności mieszkańców w obronie terenu” – tłumaczy Kaleta.

Podczas dzisiejszego posiedzenia niejawnego zdecydowano też o wszczęciu postępowań wobec kolejnych nieruchomości, których zwrot budzi wątpliwości. W przyszłych tygodniach mają natomiast zostać wydane decyzje dotyczące badanych przez gremium reprywatyzacji.

Sebastian Kaleta wyjaśnia, że start Patryka Jakiego i Pawła Rabieja w jesiennych wyborach samorządowych, nie zakłóca prac gremium: “Nie widać tego w pracach komisji, wręcz można odnieść wrażenie, że komisja z każdym tygodniem po nowelizacji swoje działania przyspiesza” .

Wiceprzewodniczący komisji nie wyklucza, że na rozprawę na zasadach ogólnych, która ma się odbyć 30 maja, zostanie wezwana prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Jolanta Turkowska/dyd

 

COMMENTS