PIT 2018. Wyższa kwota wolna i zmiany w ulgach, rehabilitacyjnej i dla honorowych krwiodawców

PIT 2018. Wyższa kwota wolna i zmiany w ulgach, rehabilitacyjnej i dla honorowych krwiodawców

ZUS już wysyła deklaracje PIT do emerytów i rencistów. Do końca lutego otrzymają je pracownicy. Można odliczyć wyższą kwotę wolną: 6,6 tys. zł. Ale mało kto skorzysta, bo tylko ci z dochodem do 550 zł miesięcznie.

W tym roku mamy czas do 30 kwietnia na złożenie deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-38 oraz uregulowanie ewentualnej niedopłaty podatku. Zwrot otrzymamy natomiast w terminie do trzech miesięcy od dnia złożenia PIT. Najszybciej, gdy wyślemy go przez internet.

 

Emeryci i renciści, którzy w 2017 roku mieli jedno źródło dochodu nie muszą wypełniać formularza PIT. Zrobi to za nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Otrzymają z ZUS lub KRUS PIT-40A/11A. Natomiast emeryci i renciści, którzy sobie dorabiają, muszą rozliczyć się samodzielnie. Ich przychody pracodawca wykazuje w PIT-11. Składają formularze PIT-36 lub PIT-37. Do końca lutego wypełnione druki PIT-11 powinni otrzymać również pracownicy. Od 2017 r. obowiązuje wyższa kwota wolna od podatku, która wynosi 6,6 tys. zł, czyli uwzględniamy ją w najbliższym PIT. Oznacza to, że osoby, które mają 6,6 tys. zł dochodu rocznie (550 zł miesięcznie) nie zapłacą podatku w ogóle. Oczywiście to zachęta dla niewielu, większość z nas nie skorzysta. W przypadku więcej niż 11 tys. zł w 2017 roku – w PIT nic się nie zmienia. Czyli, zwolnione z podatku jest 3091 zł. Gdy zaś dochód przekroczy 127 tys. zł, podatnik w ogóle nie ma prawa do kwoty wolnej. Nie ma nowości w popularnej uldze na dzieci. Na pierwsze i drugie dziecko można więc, jak rok temu, odliczyć po 1112 zł, na trzecie 2 tys. zł, a na czwarte i kolejne 2,7 tys. zł. Jednak rodzice pomniejszą podatek tylko wtedy, gdy ich łączny roczny dochód nie przekroczył 112 tys. zł. Jeśli natomiast nie są małżeństwem, dochód osoby, która chce skorzystać z ulgi nie może przekroczyć 56 tys. zł rocznie.

 

Zmiany w uldze rahabilitacyjnej

Zmiany dotyczą natomiast osób korzystających z ulgi rehablitacyjnej. Rozszerzono krąg tych, którzy mogą odliczyć wydatki na utrzymanie psa asystującego (obecnie to niewidomi lub niedowidzący zaliczeni do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy ). Mowa o kwocie odliczenia do 2.280 zł. Zwiększył się także zakres stosowania odliczenia z tytułu wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego przez likwidację ograniczenia dotyczącego zabiegów rehabilitacyjnych oraz rozszerzenie prawa do odliczenia do wszystkich niepełnosprawnych – bez względu na posiadaną grupę inwalidzką. Również w tym przypadku w grę wchodzi kwota do wysokości 2. 280 zł. Ponadto podwyższono, do 10.080 zł, dochód osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu podatnika, uprawniający go do odliczenia wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne tej osoby.

 

Większa zachęta do oddawania krwi

 

Gdy wśród nas są dawcy krwi, również powinni być przygotowani na zmiany w uldze na krew. Niezależnie bowiem od tego, czy podatnik oddaje honorowo krew czy osocze, przy ustalaniu kwoty przysługującego odliczenia ma być stosowana ta sama stawka w wysokości 130 zł za 1 litr. Dotyczy to oczywiście dochodów uzyskanych od początku 2017 roku i ma stanowić większą zachętę do honorowego oddawania krwi. Wciąż jeszcze przysługuje prawo do ulgi internetowej , ale nieliczni podatnicy mają do niej prawo. Skorzystają wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Oznacza to, że ulgę wykazać można tylko w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach, za dwa kolejne lata. Podobne wątki: 29.11.2016 13:51 PiS: Kwota wolna od podatku niższa niż zapowiadaliśmy, ale obietnice z kampanii będą spełnione

Agnieszka Domka Rybka (aip)COMMENTS

WORDPRESS: 0