HomePOLSKA

PIS nie zamierza “kapitulować” w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

PIS nie zamierza “kapitulować” w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Szanując zdanie Komisji Europejskiej i innych instytucji europejskich działamy zgodnie z własnym harmonogramem. To w skrócie odpowiedź PiS na oświadczenie Komisji Europejskiej, która do poniedziałku czeka na postęp w rozwiązaniu kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Jeśli postępu nie będzie Komisja wyśle oficjalną opinię dotyczącą stanu praworządności.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS przypomniał, że w Sejmie jest siedem różnych projektów ustaw dotyczących Trybunału a wczoraj odbyło się spotkanie w tej sprawie, zorganizowane przez marszałka Sejmu. Poinformował, że w najbliższym czasie rozpoczną się prace nad dwoma projektami – PiS i PSL. Przypomniał, że równocześnie pracuje zespół ekspertów, który na początku czerwca przedstawi swój projekt rozwiązania problemu. Wówczas według wicemarszałka Sejmu odbędzie się kolejne spotkanie liderów ugrupowań.
“W ten sposób mam nadzieję, zbliżamy się do jakiegoś rozwiązania” – powiedział Ryszard Terlecki. Wyznaczanie przez Komisję Europejską terminów na konkretny dzień, czy godzinę uznał za niepoważne. Podkreślił, że Polska jest niepodległym krajem, ma swój parlament, rząd i struktury demokratyczne. “Działamy zgodnie z własnym harmonogramem i własnymi procedurami w parlamencie” – podkreślił szef Klubu PiS.
Według rzeczniczki Klubu, Beaty Mazurek Komisja Europejska interesuje się polskimi sprawami ale nie zauważa tego, co w Polsce się dzieje – czyli złożonych przez kluby projektów ustaw oraz powołania przez marszałka Sejmu komisji ekspertów. Posłanka powiedziała, że stanowisko Komisji nie jest merytoryczne ale polityczne i jego celem jest wywarcie nacisku na polskie władze by podjęły decyzje zgodne z oczekiwaniem Komisji Europejskiej. Podkreśliła, że nie jest to droga do rozwiązaniu sporu, który jest sporem politycznym w Polsce.
W oświadczeniu opublikowanym dziś po posiedzeniu komisarzy napisano, że Komisja ma zastrzeżenia dotyczące mianowania sędziów Trybunału i wykonywania wyroków, nowelizacji ustawy o Trybunale z grudnia ubiegłego roku, a także skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w tym roku.
W związku z tym oświadczeniem, tuż przed rozpoczęciem opozycja przełożyła na wtorek swoje spotkanie na temat Trybunału Konstytucyjnego zapraszając na nie premier Beatę Szydło i przedstawiciela Klubu PiS. PiS nie zamierza korzystać z zaproszenia.

TS/IAR/I.Szczęsna&wcześniejsze/mitro/

COMMENTS