HomePOLSKA

PiS w natarciu: 500 plus na każde dziecko, “trzynastki” dla emerytów i inne propozycje programowe

PiS w natarciu: 500 plus na każde dziecko, “trzynastki” dla emerytów i inne propozycje programowe

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało pięć punktów nowego programu. Podczas konwencji w Warszawie rządząca partia zaproponowała: 500 plus na każde dziecko, obniżenie kosztów pracy, zwolnienie z PIT dla osób poniżej 26. roku życia, tzw. “trzynastki” dla emerytów oraz przywrócenie połączeń autobusowych, zwłaszcza do małych miejscowości. 

Propozycje programowe PiS przedstawił prezes partii Jarosław Kaczyński, który zadeklarował, że Prawo i Sprawiedliwość chce iść dalej drogą, którą rozpoczęło ponad trzy lata temu, wygrywając wybory i przejmując władzę.
Pierwszą z propozycji jest uruchomienie od lipca rozszerzonego programu 500 plus – także na pierwsze dziecko we wszystkich rodzinach. Obecnie świadczenie przysługuje na drugie i kolejne dziecko, a na pierwsze – tylko w rodzinach o niższych dochodach.
Drugim punktem programu jest zwolnienie z odprowadzania podatku PIT przez osoby poniżej 26. roku życia. Kolejny to obniżenie kosztów pracy – poprzez między innymi co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących.
Następna propozycja, tzw. “trzynastka” dla emerytów w wysokości najniższej emerytury, czyli 1100 złotych, ma być wypłacana od maja. “Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym” – mówił prezes PiS.
Z kolei od kwietnia ma się rozpocząć przywracanie połączeń autobusowych w całej Polsce, w dużej mierze do mniejszych miejscowości. Jak mówił Jarosław Kaczyński, w ciągu ostatnich kilkunastu lat ich liczba spadła o połowę. Premier zapowiedział, że każdy powiat otrzyma środki na odbudowanie tych połączeń.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konwencji, że roczny koszt nowych obietnic wynosi około 30-40 miliardów złotych. Środki te mają pochodzić z poprawy systemu podatkowego, rozwoju gospodarczego oraz ze zmniejszenia biurokracji i kosztów administracji. Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, powiedział dziennikarzom po konwencji, że wszystkie propozycje programowe, które dzisiaj zostały zaprezentowane, wynikają z możliwości budżetowych. “W tegorocznym budżecie pieniądze na te wszystkie zobowiązania są jak najbardziej zabezpieczone” – zapewnił szef KPRM.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że program PiS jest “walką o klasę średnią, żyjącą na poziomie europejskim”. Powiedział też, że jednym z celów rządu jest zachęcanie młodych ludzi do pozostawania w Polsce lub powrotu z emigracji.
Szef rządu zapowiedział, że kolejne propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości pojawią się w czerwcu i lipcu.
Jarosław Kaczyński poinformował, że dzisiejsza konwencja w Warszawie jest formalnym początkiem tegorocznych kampanii wyborczych PiS. “Ta kampania będzie rozstrzygała o tym, czy w Polsce równość i wolność będzie, czy zostanie podważona” – dodał prezes PiS.
26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, natomiast jesienią – do Sejmu i Senatu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wcześn./jj/dabr

COMMENTS