HomePOLSKA

PiS uruchamia stronę… ruchtrzaskowskiego.pl, na której liczy litry nieczystości trafiające do Wisły

PiS uruchamia stronę… ruchtrzaskowskiego.pl, na której liczy litry nieczystości trafiające do Wisły

Zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział, że władze Warszawy zaniedbały swoje obowiązki, co doprowadziło do awarii kolektora ściekowego i zrzutu nieczystości do Wisły. Przypomniał, że do podobnej awarii doszło rok temu i wtedy w rozwiązaniu problemu władzom Warszawy pomagał rząd.

Poseł Radosław Fogiel podkreślił, że to rządzący stolicą ponoszą odpowiedzialność za tegoroczną awarię, ponieważ wszystko wskazuje na to, że przez rok nie uczyniono nic, aby zapobiegać podobnym zdarzeniom. Dodał, że wskutek zrzutu ścieków do Wisły rzeka została poważnie zanieczyszczona na odcinku od Warszawy do jej ujścia do Bałtyku.
Radosław Fogiel zaznaczył, że władze Warszawy prawdopodobnie nie poradzą sobie z awarią kolektora ściekowego bez pomocy ze strony rządu. Taką pomoc zadeklarował już premier Mateusz Morawiecki, który oczekuje, że władze stolicy pokryją część kosztów związanych z naprawą uszkodzonego kolektora.

“W zeszłym roku koszty pokrywała strona rządowa, ale nie można pozwolić sobie na to, żeby stało się to już coroczną tradycją.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży dodał, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski unika dyskusji z warszawskimi radnymi na temat awarii kolektora ściekowego. Poinformował także o uruchomieniu specjalnej strony internetowej www.ruchtrzaskowskiego.pl, na której znajduje się licznik litrów nieczystości, które trafiają wprost do Wisły.

Do awarii kolektora ściekowego doszło w Warszawie w ubiegłą sobotę. Ścieki z lewobrzeżnej części miasta są zrzucane do Wisły. Średnio jest to 3,5 tysiąca litrów na sekundę.

Wczoraj rozpoczęły się prace przy budowie rurociągu, który będzie umieszczony na moście pontonowym. Ma on zastąpić uszkodzony kolektor ściekowy. Konstrukcja ma być gotowa za cztery tygodnie.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Krzysztof Wiśniewski/PR1/wcześn./d kwi/ wz//mitro/

COMMENTS