HomePOLSKA

PIS nie pozostawi Hanny Suchockiej na następną kadencję w Komisji Weneckiej

PIS nie pozostawi Hanny Suchockiej na następną kadencję w Komisji Weneckiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało oficjalnie, że kończy się kadencja dwojga przedstawicieli Polski w Komisji Weneckiej. Obecnie trwa procedura nominacji ich następców.
“Kadencja dwojga przedstawicieli Polski w Komisji Weneckiej, profesor Hanny Suchockiej i profesora Krzysztofa Drzewickiego, kończy się 29 bieżącego miesiąca” – podało w komunikacie MSZ. Przypomniało, że członkowie Komisji powoływani są na czteroletnie kadencje. Profesor Hanna Suchocka pełni swoją funkcję w Komisji nieprzerwanie od 1991 roku. Zgodnie z informacją resortu spraw zagranicznych, obecni polscy członkowie Komisji Weneckiej nie będą zgłoszeni ponownie na to stanowisko. Na ich miejsce – według niepotwierdzonych informacji, mają zostać powołani profesorowie Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński. Ten ostatni wybrany już został na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
Komisja Wenecka nie została jeszcze poinformowana oficjalnie o zgłoszeniu nowych polskich członków Komisji. Sekretarz Komisji Weneckiej Thomas Markert, powiedział Polskiemu Radiu, że sprawowanie funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego nie stanowi przeszkody w reprezentowaniu danego kraju w Komisji Weneckiej. Podobna sytuacja miała miejsce w kilku innych państwach. Komisja Wenecka, jak dodał, nie komentuje personalnych zmian proponowanych przez władze. Zgodnie z zasadami, jej członkowie nie mogą orzekać w sprawie własnych krajów. Markert zaznaczył, że reprezentująca dotychczas Polskę prof. Hanna Suchocka cieszyła się uznaniem i przez wiele lat pełniła funkcję pierwszego zastępcy przewodniczącego Komisji.

komunikat MSZ,IAR /moc/dyd

COMMENTS