Prawo i Sprawiedliwość przekonuje że „piątka Kaczyńskiego” nie jest „polityczną korupcją” tylko „dzieleniem się efektami wzrostu gospodarczego ze wszystkimi Polakami”. Do krytyki opozycji z ostatnich dni odnieśli się na konferencji prasowej wicepremier Beata Szydło i szef kampanii PiS do Europarlamentu Tomasz Poręba. Ten ostatni przekonywał, że PiS „nie chce drugiej Grecji” : – To jest właśnie ta stawka tych wyborów: czy będzie rządzić Prawo i Sprawiedliwość, które chce, by owoce wzrostu gospodarczego trafiały do Polaków, czy będzie rządzić Koalicja Europejska, która zadłużyła państwo do biliona złotych – powiedział Tomasz Poręba.
W weekend prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił swoje propozycje na rok wyborczy. To 500 plus na każde dziecko, trzynasta emerytura w wysokości 1100 złotych, obniżenie podatku PIT, zwolnienie z podatku dochodowego młodych do 26 roku życia i przywracanie połączeń PKS. Dziś wicepremier Beata Szydło poinformowała, że program „Emerytura Plus” obejmie również rencistów, a 500 plus otrzymają także rodziny z jednym dzieckiem.
Zapytana przez dziennikarzy, Beata Szydło przedstawiła też wstępne wyliczenia w sprawie kosztów wprowadzenia „Piątki Kaczyńskiego”, mają wynieść około 30 mld złotych. Jak mówiła wicepremier: „Jeszcze dodatkowe dane na ten rok zostaną przedstawione [na początku marca]. Mogę powiedzieć w tej chwili, że są zabezpieczone środki na wszystkie te programy i one będą realizowane w tym roku i kolejnych latach” – poinformowała Beata Szydło.
Beata Szydła odniosła się równocześnie do zarzutu o niekonsekwencję ze strony rządu. Taki zarzut stawiała w ostatnich dniach między innymi opozycja, która zwracała uwagę, że teraz PiS mówi o „wystarczających środkach” na „Piątkę Kaczyńskiego”, podczas gdy w przeszłości nie wprowadzono na przykład dodatkowych świadczeń, o które apelowała część środowisk osób niepełnosprawnych. Zdaniem opozycji zabrakło też pieniędzy na wszystkie podwyżki, których domagali się pracownicy budżetówki. Według wicepremier Beaty Szydło „Piątka Kaczyńskiego” częściowo odpowiada na wszystkie te potrzeby: – Program 500 Plus jest kierowany do wszystkich grup, jest programem powszechnym. Więc skorzystają na nim również między innymi te rodziny, które wychowują dzieci niepełnosprawne.
Wczoraj rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przedstawiła wstępny harmonogram wprowadzania „Piątki Kaczyńskiego” – na ukończeniu ma być projekt przywracania połączeń PKS. Od maja mają ruszyć wypłaty trzynastej emerytury 1100 złotych, a od lipca – 500 plus dla każdego dziecka. W dalszej kolejności rząd zajmie się obniżką podatku PIT i zwolnieniem z podatku dochodowego osób młodych do 26 roku życia.
Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Karol Surówka/Rita/sk