HomePOLSKA

PiS nie rezygnuje z dekoncentracji mediów. “Mniej kapitału zagranicznego w polskich mediach”

PiS nie rezygnuje z dekoncentracji mediów. “Mniej kapitału zagranicznego w polskich mediach”

Poseł PiS, członek Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka powiedziała, że wolą jej obozu politycznego jest, by ustawa o dekoncentracji mediów “została pokazana szybko w tej kadencji parlamentu”. “Liczę na to, że będzie to jesienią. Prace trwają i decyzje należą do kierownictwa partii” – dodała na antenie Polskiego Radia 24.

Joanna Lichocka wyjaśniła, że ta ustawa nie powinna być interpretowana jako walka z konkretnym tytułem, czy wydawnictwem, ale z monopolem medialnym.

“W tej ustawie chcielibyśmy uporządkować rynek medialny w ten sposób, żeby było więcej podmiotów, które wydają polskie media. W tej chwili, jeżeli rynek jest tak skoncentrowany, że na przykład jedno wydawnictwo ma ponad 90 procent udziałów w segmencie mediów regionalnych, trudno mówić o pluralizmie” – powiedziała poseł PiS. Podkreśliła, że pluralizm i różnorodność opinii, a także różnorodność tytułów wynika z pluralizmu kapitału zaangażowanego w polski rynek medialny.

Joanna Lichocka dodała, że rozwiązania w ustawie dekoncentracyjnej będą podobne do tych, jakie stosowane są w innych krajach europejskich.

“Wydaje mi się, że jest możliwe ograniczenie zaangażowania kapitału zagranicznego w polskich mediach, ale na takiej zasadzie, jak w rozwiązaniach francuskich czy niemieckich – one zakładają w różnych segmentach do 20, 30 procent udziału kapitału zagranicznego w rynku medialnym” – powiedziała poseł PiS.

Dekoncentracja mediów, którą ustawowo miał przeprowadzić obóz Zjednoczonej Prawicy, została zapowiedziana w poprzedniej kadencji parlamentu. Prace trwały w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24, wczesn./d mj/w Wj

COMMENTS